Szampony do włosów z naturalnym składem od kilku lat są na topie. Konsumenci wzięli na poważnie ostrzeżenia dotyczące szamponów drogeryjnych i szkodliwości, jaka wiąże się z ich stosowaniem. Czy jednak każdy szampon z zieloną etykietką i nazwą wskazującą na naturalny kosmetyk jest tym, czego się spodziewamy?
Naturalny szampon do włosów a zwykły
Standardowe składniki szamponów do włosów są w znakomitej większości przypadków zupełnie zbędne. Poprawiają jedynie wygląd oraz zapach szamponu i inne właściwości, które konsumenci uznają za pożądane. Odpowiadają naszym mało realistycznym przekonaniom o dobrym szamponie. W związku z tym na półkach drogeryjnych jest mnóstwo produktów, które posiadają błyszczący, perłowy kolor i wydają się tym samym bogatsze czy bardziej luksusowe. Z reguły bardzo dobrze się pienią, a ich użytkownicy są wówczas przekonani, że szampon ma Wyjątkowe właściwości myjące. Zapach i kolor uzyskane za pomocą sztucznych komponentów wpływają na atrakcyjność produktu i poprawiają doznania zmysłowe w trakcie mycia włosów.
Niestety, wszystkie te właściwości uzyskuje się po dodaniu substancji, które mają niekorzystny wpływ nie tylko na wygląd włosów, ale i na nasze zdrowie ogólne. O jaki substancjach mowa?
Na etykietach wielu naturalnych i organicznych szamponów widnieje informacja, że nie zawierają komponentów typu PEG i SLS. Komponenty oznaczone jako PEG, PPG czy Polysorbate to etoksylowane emulgatory, które mają poprawiać konsystencję szamponu, mają jednak właściwości rakotwórcze. Z kolei składniki z rodzaju SLS, SLES, Leureth oraz inne zakończone na eth to składniki z grupy surfaktantów, czyli związków powierzchniowo czynnych, odpowiadających za działanie myjące i właściwości pieniące produktu. Surfaktanty są w szamponie niezbędne, jednak ich wspomniane wyżej rodzaje są zanieczyszczone substancjami rakotwórczymi.
Szukając odpowiedniego szamponu naturalnego, powinniśmy jednak prześledzić cały jego skład. Jeśli nie zawiera on SLES-ów i PEG, to już coś. W jego zawartości mogą jednak ukrywać się inne szkodliwe substancje. Pod tym względem należy uważać w szczególności na aminy, izotiazolinony, czy formaldehyd. Osoby dbające o środowisko powinny ponadto zwrócić uwagę na zawartość Silikonów i polimerów. Choć silikony mogą mieć korzystny wpływ na kondycję włosów, substancje te są syntetyczne i nie ulegają biodegradacji. Po przedostaniu się do ścieków, krążą w środowisku.
W składzie kosmetyków promowanych jako naturalne nie powinniśmy też znaleźć perfum i barwników, które mogą podrażniać skórę i stanowić przyczynę reakcji alergicznych. Nie oznacza to, że szampon do włosów nie może ładnie pachnieć. W naturze jest przecież mnóstwo naturalnych substancji zapachowych, których producenci mogą użyć w celu nadania kosmetykowi ładnego aromatu. Co ważne jednak, niektóre z nich również mogą uczulać. Chodzi głównie o substancje wydzielone z olejków eterycznych o dużej sile lub specyfice oddziaływania, np. geraniol, limonen czy linalol, które u wrażliwych osób mogą powodować reakcje alergiczne.
Prosty skład to dobry szampon
Tak naprawdę włosy byłyby wystarczająco czyste po użyciu bardzo prostej mieszanki wody i związków powierzchniowo czynnych. Naturalne marki wszak zdają sobie sprawę, że nasze oczekiwania co do szamponu są zgoła inne. Pamiętajmy jednak, że szampon to kosmetyk przeznaczony do Pielęgnacji skóry głowy – musimy więc dobrać go do jej rodzaju i znaleźć ten z możliwie najprostszym składem. Szampon nie musi kondycjonować włosów, powinien za to radzić sobie z nadmierną produkcją sebum, łupieżem, suchością skalpu czy wrażliwą skórą głowy. Porządek z włosami zrobi odżywka.
Moc roślin
Szampon naturalny powinien mieć nie tylko prosty, ale i roślinny skład. Może zawierać naturalne roślinne oleje i olejki, ekstrakty owocowe, wyciągi. Wielu producentów już na etykiecie chwali się, że ich szampony mają w 93% lub 98% naturalny skład. Nie muszą stanowić go wyłącznie Związki roślinne, jednak są one jak najbardziej mile widziane.