Kąpiele nasiadowe stanowią metodę zwalczania bólu i dyskomfortu znaną od wieków. Gdy ból podbrzusza, skurcze lub infekcja pochwy sprawiają, że marzymy o zanurzeniu się po pas w ciepłej wodzie, to wiedzmy, że tęsknimy właśnie do sprawdzonej, babcinej nasiadówki.
Co to jest kąpiel nasiadowa?
Nasiadówki, inaczej kąpiele nasiadowe, polegają na zanurzeniu się do wysokości bioder w wodzie o określonej temperaturze i właściwościach, a następnie spędzeniu w niej około 15-20 minut. Już samo wejście po pas do ciepłej wody może przynieść ulgę, na przykład podczas miesiączki, bolesnej owulacji, bólu jajników, zapalenia pęcherza czy w dolegliwościach bólowych żylaków odbytu. Taka krótka sesja w wannie lub w misce ma działanie rozgrzewające i rozluźniające, bardzo często wystarczy, aby pozbyć się bólu o niewielkim i średnim natężeniu. Jeśli do kąpieli dodamy zioła, jej efekty będą jeszcze lepsze, bowiem zabieg nabierze walorów leczniczych.
Jak zażywać kąpieli nasiadowych?
Do przeprowadzenia nasiadówki wystarczy nam miska, choć zabieg można również odbyć w wannie wypełnionej wodą do odpowiedniej wysokości. Jeśli mamy zamiar korzystać z nasiadówek częściej, warto rozważyć zakup specjalnej nakładki do nasiadówek na sedesie. To rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim u osób z problemem hemoroidów, jak i u seniorów czy rekonwalescentów, dla których każdorazowe korzystanie z miski, a nawet wanny może być utrudnione. Niekiedy do sedesu, w celu zażycia nasiadówki, wkłada się również garnek wypełniony gorącą wodą z ziołami lub środkami aseptycznymi – pozwala to wówczas na odbycie nasiadówki parowej. Do tego celu możemy również użyć specjalnie zaprojektowanych bidetów.
Jeśli nie korzystamy z nasiadówek parowych, a zwykłych, wiedzmy, że ich podstawą również są zioła, a także preparaty apteczne o działaniu antybakteryjnym. Woda do kąpieli nasiadowej powinna mieć temperaturę ciała, jednak w niektórych dolegliwościach sprawdzają się także nasiadówki zimne i o zmiennej temperaturze. Zimna nasiadówka polega na zanurzeniu ciała w chłodnej wodzie na kilka sekund, co powoduje przepływ krwi w kierunku miednicy i lepsze ukrwienie tego obszaru. Może okazać się pomocna przy wzdęciach, zaparciach, hemoroidach, a nawet przy spadku libido.
Jakie zioła będą najlepsze ko kąpieli nasiadowych?
Zioła i ich mieszanki to absolutna podstawa nasiadówek. Kąpiel nasiadowa może pomóc w obliczu wielu dolegliwości, począwszy od zapalenia pęcherza moczowego i cewki, przez ból owulacyjny, dolegliwości poporodowe, jak i infekcje pochwy. Nasiadówki są szczególnie chętnie wykorzystywane i cenione przez kobiety, jednak mężczyźni również odczuwają ulgę po zastosowaniu tego prostego sposobu na ból i dyskomfort miejsc intymnych. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie ziołowe wywary i maceraty dają największą efektywność tychże kąpieli, oddają nam bowiem swoje właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe, antybakteryjne, rozgrzewające i lecznicze.
Najczęściej wykorzystywana do nasiadówek jest kora dębu, polecana głównie osobom z hemoroidami. Kora dębu ma działanie odkażające i przeciwzapalne, ściągające i przynoszące ulgę. Z kolei na zapalenie pęcherza moczowego i inne dolegliwości dróg moczowych poleca się nasiadówki z pokrzywą, która dodatkowo przyśpiesza gojenie się ran (np. po zabiegu, porodzie). Do nasiadówek wykorzystuje się też przeciwzapalny rumianek czy antybakteryjną macierzankę. Na bolesne miesiączki i obfite krwawienia poleca się natomiast ziele krwawnika oraz kopru. I w tym przypadku sprawdzą się nasiadówki parowe. Kąpiele nasiadowe przyrządza się również na bazie igliwia sosnowego, gałązek jemioły czy suszonej mięty. Zioła należy wcześniej zaparzyć, a intensywny napar wymieszać z wodą.
Jak często zażywać nasiadówek?
Nasiadówki to krótkie kąpiele, które stosuje się doraźnie, gdy dolegliwości zwiększają swoje natężenie. Najlepiej zażywać ich wówczas dwa razy dziennie. Warto robić to także przed snem i zaraz po zakończeniu kąpieli okryć się kocem lub kołdrą, aby zatrzymać ciepło w obrębie wrażliwych okolic.