babka płesznik: właściwości

babka płesznikBabka płesznik należy do rodziny babkowatych i pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W Polsce rośnie tylko, jeśli została zasadzona – nie występuje dziko ani nie jest już uprawiana.

Jednoroczna roślina o wysokości do 40 cm i rozgałęzionej, gęsto owłosionej łodydze obrośniętej równowąskimi, niewielkimi liśćmi. Z kątów liści wyrastają drobne kwiaty zebrane w charakterystyczne kłosy.

Nasiona babki płesznik przypominają wyglądem siemię lniane i tak jak ono zawierają w sobie dużo śluzu. Są gładkie, podłużne eliptycznie o długości około 2 mm. Po jednej stronie widoczna jest podłużna bruzda, która ograniczona jest dwoma zgrubiałymi brzegami.

Babka płesznik znajduje najlepsze zastosowanie jako środek na biegunki i zaparcia – ze względu na dużą zawartość śluzu ułatwia wypróżnianie się jednocześnie chroniąc przewód pokarmowy przed podrażnieniem.

Zioło te, ze względu na dużą zawartość błonnika może pomóc w diecie odchudzającej – jej zażywanie sprawia, że apetyt jest zdecydowanie mniejszy.

Pomaga w leczeniu takich schorzeń jak hemoroidy oraz obniża poziom cukru we krwi. Oprócz tego zwalcza zły cholesterol powodując jednoczesne wzrastanie poziomu dobrego cholesterolu.

Osoby dorosłe powinny zażywać około osiem łyżeczek dwa do trzech razy dziennie i pic około 1,5 – 2 l wody każdego dnia, aby odczuć dobroczynny wpływ zioła na organizm.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół należy skonsultować się z lekarzem.

Na co pomaga babka płesznik?


Łacińska nazwa babki płesznik

Plantago afra

Pozostałe zioła: