Powody do zachwytu dąbrówką rozłogową są dwa. Pierwszy z nich to już z oddali rzucające się w oczy, piękne kwiaty w kolorze indygo. Drugi to właściwości lecznicze, które może nam dać dąbrówka, gdy tylko przygarniemy ją do swojej domowej, ziołowej apteczki.
Jak wygląda dąbrówka rozłogowa?
Walory pielęgnacyjne i lecznicze dąbrówki rozłogowej są fenomenalne. Ta pospolita roślina rośnie prawie w całej Europie (ale także poza nią), można spotkać ją pyszniącą się w lesie, w półcieniu, blisko wód. Przypomina nieco miętę i w okresie kwitnienia przyciąga wzrok intensywnie niebieskimi lub fioletowymi kwiatostanami w formie kłosów.
Ziele dąbrówki, czyli właśnie jej kwiaty, a także łodyga i liście, to źródło garbników, glikozydów irydoidowych, pożytecznych kwasów organicznych i witamin. Nadaje się do sporządzania naparów, odwarów, nalewek, maści i maceratów. Środki na bazie dąbrówki można stosować zewnętrznie i wewnętrznie.
Dąbrówka, która leczy skórę
W medycynie ludowej dąbrówka rozłogowa to przede wszystkim lek na skórę. Sięga się po nią w przypadku bolesnych ukąszeń owadów, opuchlizny, owrzodzeń, obrzęków, trudno gojących się ran, oparzeń, odmrożeń i odleżyn. Jej magia polega głównie na tym, że świetnie i skutecznie reguluje stan zapalny wywołany rozmaitymi czynnikami. Można stosować ją również na oporny trądzik, ropne wypryski, łuszczycę, wypryski alergiczne i nadmierny łojotok.
Dąbrówka rozłogowa działa na tego typu zmiany antybakteryjnie, ściągająco, łagodząco, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwkrwotocznie. Przyśpiesza gojenie trudnych ran i wspomaga proces odnowy naskórka. Właściwości rośliny wykorzystuje się również przy leczeniu stanów zapalnych oczu, takich jak zapalenie spojówek oraz na zmęczone oczy i opuchnięte, podrażnione powieki. Dąbrówka ma w tym przypadku działanie podobne do świetlika lekarskiego.
Dąbrówka stosowana na skórę ma niebywałe walory pielęgnacyjne. Warto więc myśleć o niej nie tylko jak o leku. Wspomoże bowiem wygląd skóry lepiej niż niejeden drogi krem ujędrniający czy likwidujący niedoskonałości. Dąbrówka uelastycznia, spłyca zmarszczki, wyrównuje powierzchnię skóry i nadaje jej tym samym pożądaną gładkość. Jest skutecznym remedium na cellulit czy rozstępy, ponieważ poprawia ukrwienie tkanki podskórnej, napręża skórę i odprowadza nadmiar wody, działając przy tym oczyszczająco. Ponadto roślina korzystnie oddziałuje na produkcję estrogenów oraz normuje pracę tarczycy.
Jak stosować dąbrówkę rozłogową?
Już zerwanie świeżej dąbrówki i przyłożenie ziela do zmienionego chorobowo lub zapalnie miejsca może przynieść ulgę w bólu czy swędzeniu. O dodatkowe efekty musimy się postarać, wykonując na bazie rośliny domowe remedium w postaci maceratu lub maści. W maceracie olejowym dąbrówka powinna leżakować, do przygotowania maści wystarczy ją utrzeć i połączyć ze środkiem bazowym (masłem shea, olejem kokosowym lub smalcem).
Prostą metodą wykorzystania właściwości dąbrówki jest także przygotowanie naparu z ziela i dodanie go do kąpieli lub nasiadówki na hemoroidy czy stany zapalne okolic intymnych. Z naparu możemy wykonać również ściągający i odkażający okład na skórę.
Zastosowanie wewnętrzne ziela dąbrówki
Napary z dąbrówki rozłogowej nadają się nie tylko do stosowania zewnętrznego. Możemy je także popijać, czym jeszcze bardziej przyczynimy się do poprawy wyglądu swojej skóry. Picie ziela dąbrówki pozwala oczyścić organizm, pozbyć się opuchlizny i obrzęków, usprawnić przepływ limfy.
Dodatkowo działa kojąco na pracę serca w stanach nerwowości i arytmii, wyrównuje tętno, hamuje kaszel na tle nerwicowym i drżenie ciała, uspokaja i przywraca równowagę w funkcjonowaniu organizmu, przyśpiesza procesy metaboliczne, oczyszcza wątrobę, pomaga uporać się z biegunką, łagodzi objawy choroby wrzodowej, a także reumatyzmu i artretyzmu. Wieki temu wyciągi alkoholowe z dąbrówki, np. na bazie wina, były używane w leczeniu głębokich ran ciętych i uszkodzeń wewnętrznych, ponieważ hamowały krwawienia i zapobiegały powstawaniu zakrzepów.