Czapetka

Czapetka

Czapetkę zna niemal każdy, jednak nie wszyscy wiedzą, że inaczej nazywa się ją goździkowcem. Ta popularna roślina początkowo była stosowana do aromatyzowania potraw, jednak z czasem zaczęto wykorzystywać także jej lecznicze właściwości. Goździki, czyli nierozwinięte i ususzone pąki czapetki są nie tylko wspaniałą przyprawą, ale także lekarstwem. Czapetka działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu świetnie sprawdza się w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. 

Czapetka – gdzie występuje?

Czapetka to roślina pochodząca z wysp położonych w obszarze Archipelagu Malajskiego. Wysypy te niegdyś nazywano wyspami korzennymi, głównie za sprawą rosnących tam roślin. Jedną z nich był m.in. goździkowiec będący inną, nieco bardziej popularną nazwą czapetki. Goździkowiec to sporych rozmiarów drzewo, które może osiągnąć nawet kilkanaście metrów wysokości. W okresie zakwitu wydaje ono piękne różowe, bądź czerwone kwiaty. Jego owoce są natomiast pestkowcami o ciemnym kolorze.

Najbardziej pożądaną częścią czapetki, są jednak jej nierozwinięte pąki, które po ususzeniu są  znane, jako goździki. Czapetka to Wymagająca roślina, która może rosnąć jedynie w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Do odpowiedniego wzrostu potrzebuje dużo słońca. Nie lubi także wiatru. Warto wiedzieć, że czapetka była jedną z pierwszych roślin, którą uprawiano w celu pozyskania wonnej i wartościowej przyprawy, jaką są goździki. 

Czapetka

Lecznicze właściwości czapetki 

Mimo, że początkowo suszone pąki czapetki (goździki) były używane jedynie do przyprawiania potraw, czy też robienia przetworów to z czasem odkryto, że mają one także zastosowanie w lecznictwie. Goździki działają bowiem przeciwzapalnie, ale także antyseptycznie i znieczulająco. Mogą pomagać także przy zasłabnięciach i chorobach jamy ustnej. Nieocenione jest również stosowanie goździków w Stomatologii, najbardziej przy bólach zębów.

Często rozgryzanie i żucie goździków może uśmierzyć mocny ból zęba (sprawdź skuteczne zioła na ból zęba), w oczekiwaniu na wizytę u dentysty. Wszystko za sprawą tego, iż czapetka działa przeciwbakteryjnie, a to właśnie rozwój szkodliwych bakterii jest odpowiedzialny za problemy z uzębieniem. Niektórzy wskazują także na Niezawodne działanie czapetki na układ pokarmowy. Ma ona bowiem bardzo korzystny wypływ na trawienie. Ze względu na to, że czapetka posiada także właściwości ściągające i odkażające, to z powodzeniem można ją stosować w leczeniu zewnętrznych ran, czy zadrapań. 

Czapetka – do czego można ją wykorzystać w domu? 

W domu czapetka znajdzie swoje zastosowanie głównie w kuchni. Tam posłuży do przyprawiania różnych dań. Goździki świetnie łączą się np. z jabłkami, dzięki czemu wzbogacą smak domowych kompotów, czy innego rodzaju przetworów z jabłek. W zasadzie Suszonych pąków czapetki można używać do aromatyzowania wszystkich dań, w których tylko ma się na to ochotę. Goździki najlepiej sprawdzają się jednak przy deserach i przetworach.

Czapetka to także  świetny dodatek do domowej aromaterapii, ze względu na zawartość ogromnej ilości olejków eterycznych. Z pomocą goździków można przygotować np. Domowy olejek zapachowy, a nawet  preparaty do czyszczenia mebli, bądź podłóg. Co ważne goździki są łatwo dostępne, dzięki czemu można je kupić w niemal każdym sklepie.