Cytryniec chiński

Cytryniec chiński

W swojej ojczyźnie cytryniec nazywany jest rośliną pięciu smaków, gdyż kryje w sobie zarówno smak słodki, gorzki, cierpki, kwaśny, jak i słony. Jego czerwone, okrągłe jagody wydzielają zaś intensywny zapach cytryn. Cytryniec chiński to jedna z roślin najdłużej wykorzystywanych leczniczo na Dalekim Wschodzie.

Cytryniec chiński – charakterystyka i właściwości

Cytryniec chiński należy do rodziny cytryńcowatych i w stanie naturalnym występuje głównie w Chinach, Japonii, Korei i Rosji. Jest dwupiennym pnączem, rodzącym intensywnie czerwone, nieduże jagody o Walorach smakowych oraz leczniczych. Cytryniec jest rośliną leczniczą, jadalną, jak również ozdobną. W ziołolecznictwie wykorzystuje się jego owoce oraz nasiona. Surowiec zawiera witaminę C, lignany, kwasy organiczne, fitoestrogeny, olejki eteryczne, fosfolipidy, karotenoidy, garbniki, alkohole cukrowe i pektyny.

Owoce można przetwarzać podobnie jak inne znane nam jagody – na soki, syropy, konfitury, dżemy, nalewki. Są też jadalne na surowo. Cytryniec chiński ma pewne wyjątkowe właściwości. Jest zaliczany m.in. do adaptogenów i upodabnia się pod tym względem do różeńca górskiego czy żeń-szenia.

Działanie hepatoprotekcyjne cytryńca

Chińska medycyna konwencjonalna wykorzystuje Wyciągi z cytryńca do leczenia stanów zapalnych i chorób wątroby. Zawarte w roślinie lignany pomagają bowiem odtruć ten narząd, hamują rozwój stanu zapalnego i zapobiegają obumieraniu komórek wątroby. Preparaty z cytryńca stosowane są w szczególności przy stanach zapalnych wątroby powodowanych czynnikami chemicznymi oraz w wirusowym zapaleniu wątroby.

Cytryniec chiński dla sportowców

Lignany zawarte w cytryńcu mają właściwości lecznicze, ale pomogą nam nie tylko podczas choroby. Cytryniec to roślina, na którą uwagę powinni zwrócić sportowcy i wszystkie osoby marzące o lepszej kondycji i wytrzymałości. Lignany wpływają bowiem stymulująco zarówno na wytrzymałość fizyczną, jak i psychiczną. Przysłużą się zwłaszcza w sportach siłowych i do budowania oraz wzmacniania mięśni.

Cytryniec chiński

Cytryniec – roślina na wiele dolegliwości i schorzeń

Jak nietrudno się domyślić, to Nie wszystkie właściwości cytryńca chińskiego. Dowiedzione, że wyciągi z tej rośliny mają działanie ochronne i wspierające mięsień sercowy, przeciwdziałają chorobie wieńcowej, a ponadto obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi. Roślina wykazuje też działanie antybakteryjne, poprawia jakość widzenia, a nawet wspiera funkcje seksualne. W Chinach jest uznanym afrodyzjakiem – zwiększa libido u obu płci i stymuluje aktywność seksualną.

Owoce cytryńca uchodzą również za jagody przedłużające życie i młodość. Nauka klasyfikuje zaś cytryniec do Roślin adaptogennych, zwiększających odporność organizmu na stres i poprawiających funkcje mózgu. Cytryniec poprawia pamięć, zdolności kojarzenia i analizowania, wykazuje też działanie neuroprotekcyjne. Ma uspokajający wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, w związku z czym pomaga przy problemach z bezsennością. Wspomaga również zdrowie kobiet po menopauzie (lignany należą do grupy fitoestrogenów).

Owoce cytryńca należą do jednych z bezpieczniejszych surowców, nie powinno się ich jednak nadużywać.

Wyciągi z owoców cytryńca znajdują zastosowanie Także w kosmetyce. Ze względu na swój cytrusowy aromat wykorzystuje się je do produkcji olejku eterycznego i perfum. W kosmetykach mają działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i ściągające. Bardzo dobrze regenerują i ujędrniają skórę. Nadaj się zwłaszcza do pielęgnacji skóry zmęczonej, suchej i atroficznej.