Flaszowiec peruwiański nazywamy jest przez wielu cherimoya. Większość ludzi spożywa go ze względu na niepowtarzalny smak. Jednak część z nich doskonale zdaje sobie sprawę z jego niesamowitych właściwości. Jak wpływa na organizm? Dlaczego warto go spożywać?
Gdzie występuje flaszowiec peruwiański?
Cherimoya (Flaszowiec peruwiański) to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, jednak obecnie rośnie również na innych kontynentach. Należą do nich między innymi zachodnia część Afryki oraz południe Hiszpanii. Ciepły klimat tych miejsc sprzyja hodowli pysznych owoców. Flaszowiec peruwiański osiąga do ośmiu metrów wysokości. Liście mają intensywnie zielony kolor i jajowaty kształt. Możemy poznać tę roślinę po charakterystycznie wyglądających owocach. Są pokryte skórką, która przypomina łuski. Osiągają wagę do czterech kilogramów.
Sezon na owoce cherimoyi trwa od października do kwietnia i to właśnie wtedy można spotkać je w sklepach. Niestety zdarza się to bardzo rzadko, ponieważ owoce nie są łatwe do transportowania. Dojrzałe, bardzo łatwo ulegają zniszczeniu podczas przewozu. Jeśli już trafią się w marketach to najczęściej są zielone. W takim przypadku powinno się położyć je w ciepłe miejsce i poczekać aż dojrzeją i nabiorą delikatnie żółtawego koloru.
Cherimoya – właściwości
Cherimoya to wbrew pozorom owoc o wielu cennych właściwościach. Stosowany jest w kuchni ze względu na swój intensywnie słodki i niepowtarzalny smak. Jednak wielu ludzi używa go ze względu na ogromną zawartość witamin oraz właściwości prozdrowotne. Należą do nich przede wszystkim:
- wspomaganie leczenie padaczki;
- uzupełnianie niedoborów witamin – szczególnie bogata jest w witaminę C, A oraz witaminy z grupy B;
- źródło mikro- i makroelementów – zawiera wiele cennych pierwiastków chemicznych (między innymi fosfor, mangan);
- korzystny wpływ na układ kostny – ze względu na dużą zawartość witaminy D dobrze wzmacnia kości (z tego względu jest szczególnie polecany najmłodszym);
- pomocny podczas zwalczania anemii – ze względu na dużą ilość żelaza zwalczają anemię;
- wspomaganie leczenia chorób dziąseł;
- wspomaganie metabolizmu – dzięki wysokiej zawartości błonnika wspomaga procesy trawienne (skuteczny w walce z zaparciami);
- zwalczanie biegunki;
- właściwości bakteriobójcze;
- wzmacnianie odporności organizmu – w szczególności wtedy, kiedy się spożywa go regularnie;
- leczenie czerwonki;
- łagodzenie zmian skórnych – okłady z liścia flaszowca peruwiańskiego łagodzą, a niekiedy nawet leczą zmiany skórne.
Bardzo ciekawy jest fakt, że flaszowiec peruwiański posiada właściwości antybakteryjne oraz antynowotworowe. Co ważne zostało to udowodnione naukowo.
Flaszowiec peruwiański – zastosowanie
Jeśli chodzi o sposób spożywania flaszowca peruwiańskiego to najczęściej zjada się go na surowo. Wszystko ze względu na jego Niesamowity smak, który przypomina połączenie banana i truskawki. Jednak jest również polecany do przyrządzania deserów ( na przykład lodów lub ciastek). Równie dobrze sprawdza się w formie koktajlów. Można spożywać go także w formie grillowanej lub pieczonej.