Acmella (spilanthes oleracea)

Acmella (spilanthes oleracea)

Acmella to roślina z gatunku astrowatych. Odkryta i opisana została przez antropolog dr Fracoise Barbira Freedmana w roku 1971. Podczas pobytu w wiosce peruwiańskich Indian z plemienia Keshwa Lamas, gdzie spędziła trzydzieści lat badając ich zwyczaje, zauważyła, że stosują oni Acmellę jako środek znieczulający. Wykorzystywali roślinę domiejscowo, m.in. podając ją swoim dzieciom, którym wyżynały się zęby. Z tego też powodu Acmella często nazywa jest “toothache plant”, co oznacza “roślinę od bólu zęba” (sprawdź też inne zioła na ból zęba).

Acmella – charakterystyka rośliny

Działanie Acmelli bardzo szybko doceniono na całym świecie, a szeroka gama jej zastosowania czyni z niej źródło naturalnej pielęgnacji i naturalnego leczenia. Dalsze badania, prowadzone na uniwersytecie w Cambridge, wykazały, że przeciwbólowe właściwości Acmella (spilanthes oleracea) zawdzięcza obecnej w niej substancji chemicznej o nazwie Spilanthol. Roślina występować może pod trzema najbardziej popularnymi nazwami  – Acmella oleracea, Spilanthes acmella oraz Spilanthes oleracea. Każda z tych nazw odnosi się do nieco innego rodzaju rośliny, nie określa jednak innych właściwości, ponieważ bogate zastosowanie acmelli jest cechą wyróżniającą ten gatunek.  

Właściwości Acmella oleracea  

Acmella posiada działanie Antyseptyczne, antybakteryjne, jej właściwości mają również hamujący wpływ na drożdżaki. Poprzez stymulujący wpływ Acmella oleracea na fibroblasty (komórki skóry właściwej odpowiedzialne za wytwarzanie elastyny) posiada ona również właściwości ujędrniające i przeciwzmarszczkowe oraz antyoksydacyjne. Z tego powodu wykorzystywana jest również w przemyśle kosmetycznym, przede wszystkim do produkcji Kosmetyków anty-aging.

W medycynie ludowej Acmella wciąż wykorzystywana jest jako środek przeciwbólowy. Potencjał wykorzystania rośliny widoczny jest przede wszystkim w branży stomatologicznej (żele przeciwbólowe) oraz kosmetycznej. Coraz częściej uważa się Acmella oleracea za naturalny substytut botoksu

Acmella (spilanthes oleracea)

Uprawa Acmella oleracea 

Acmella jest rośliną wieloletnią, należy pamiętać również o tym, że źle znosi ona niskie temperatury. Jeżeli zechcemy więc hodować roślinę w przydomowym ogródku lub na balkonie miejmy na uwadze to, że nawet najmniejsze przymrozki są dla niej niekorzystne. Acmella Preferuje dużą wilgotność i zacienione miejsca.

Bardzo ważne jest podlewanie rośliny, ponieważ może ona marnieć nawet w przypadku długotrwałego kontaktu z suchym powietrzem. Acmella osiąga Wysokość pół metra, rozrasta się przede wszystkim w swojej szerokości. Acmella rozpoczyna kwitnienie około połowy czerwca i może utrzymać się nawet do listopada. 

Domowe zastosowanie Acmella oleracea 

Domowe zastosowanie rośliny sprowadza się do wykorzystania jej właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Jeżeli decydujemy się na wykorzystanie Acmella oleracea jako Miejscowego środka znieczulającego, wówczas najlepiej zdecydować się na nalewki, które wykorzystać możemy do tworzenia okładów (proporcję do przyrządzenia nalewki to 1:5 na 70% alkoholu, 1 część ziół zalać 5 częściami – 70%). Pamiętajmy o tym, że tak przygotowana nalewka musi “odleżeć” przynajmniej tydzień przed zastosowaniem. Gdy zależy nam bardziej na zabiegach pielęgnacyjnych, wówczas najlepiej sprawdzą się tworzone domową metodą Olejki lub okłady