Większość z nas uprawia w domach i ogródkach klasyczną miętę pieprzową. To najbardziej znany gatunek tej rośliny, popularny ze względu na wiele pożytecznych właściwości i walory smakowe. Poza tym uznaniem cieszą się też mięta zielona czy wonna. Warto wszak wiedzieć, że wyróżniamy znacznie więcej gatunków mięty o ciekawym aromacie i smaku.
Zalety uprawiania mięty
Aromat mięty jest wdzięcznym partnerem dla innych zapachów, zwłaszcza owocowych. Stąd też tyle gatunków i odmian mięty nosi w swoich nazwach przydomek wskazujący na posiadane nuty owocowe. Wiele z nich ma również walory ozdobne i możemy uprawiać je przez cały rok, gdyż są mrozoodporne. Oto najciekawsze gatunki mięty!
Mięta cytrynowa
Połączenie smaku oraz aromatu mięty i cytryny to jedne z najlepszych, najbardziej orzeźwiających letnich zestawień. Mięta cytrynowa ma wyraźny cytrusowy aromat, dzięki czemu sprawia, że napoje z dodatkiem lub na bazie cytryny stają się jeszcze lepsze. Gatunek ten jest mrozoodporny i utrzymuje się wiele lat. Dorasta do około 40 cm. Jeśli po wypróbowaniu mięty cytrynowej, przyjdzie nam ochota na kolejne połączenia z cytrusami, warto sięgnąć po miętę pomarańczową oraz grejpfrutową – obie stanowią ciekawe odmiany mięty pieprzowej.
Mięta earl grey
To inna odmiana mięty pieprzowej, która charakteryzuje się cytrusowym aromatem, a dokładnie aromatem bergamotki. Bergamotkę uprawia się przede wszystkim dla jej olejku eterycznego, który jest jednym z podstawowych składników perfum oraz substancją aromatyzującą w żywności. Jego aromat znamy także z kosmetyków, a większość kojarzy go najbardziej z herbaty earl grey. Podobnych wrażeń zapachowych dostarcza nam mięta earl grey, zwana też miętą bergamotką.
Mięta imbirowa
Zwana także szkocką mięta zieloną, mięta imbirowa jest szeroko rozprzestrzeniona w uprawie na terenie Ameryki Północnej, głównie w USA. Wydobywanym z niej olejkiem eterycznym aromatyzuje się miętowe gumy do żucia. Z kolei jako przyprawa stosowana jest w kuchni wietnamskiej. Mięta imbirowa ma też właściwości łagodzące bóle głowy czy dolegliwości układu pokarmowego. Ma interesujący imbirowy aromat i jest krzyżówką mięty polnej z zieloną.
Mięta truskawkowa
Jej drobne, jasnozielone listki wydzielają cudowny aromat z wyraźną nutą truskawkową. Mięta truskawkowa jest bardzo łatwa i wdzięczna w uprawie, świetnie nadaje się do aromatyzowania letnich napojów i potraw. Rośnie szybko i jest mrozoodporna.
Mięta marokańska
Jeśli pragniemy osłodzić sobie dzień i wzmocnić się mocną herbatą w stylu marokańskim, powinniśmy dodać do niej właśnie miętę marokańską. Jest to gatunek mięty o bardzo intensywnym smaku i aromacie. Wzbogaci również smak deserów czy dań wytrawnych oraz orzeźwiających sałatek z ogórkiem zielonym i ziołami.
Mięta czekoladowa
To prawdziwa gratka dla wielbicieli czekoladek z nadzieniem miętowym. Mięta czekoladowa jest odmianą mięty pieprzowej o bardzo charakterystycznym, intensywnym aromacie czekolady. Jest też jedną z najbardziej dekoracyjnych mięt – ma zielone listki o ciemniejszych brzegach, kwitnie na biało. Można uprawiać ją w wiszących donicach, gdyż jest rośliną o zwisającym pokroju.
Mięta ananasowa
Zapach ma nie tylko orzeźwiający, ale i słodki, kojarzący się z latem i owocowymi drinkami. Miętę ananasową wyróżniają też jej liście, posiadające białe plamki lub jasnożółte obwódki, co nadaje jej dodatkowe walory ozdobne.
Mięta bananowa
Ma średniej wielkości owalne i ząbkowane liście, tak jak większość mięt lubi słońce lub półcień, no i pachnie dość ciekawie słodką nutą bananową. Warto ją wypróbować w szczególności jako dodatek do deserów czy napojów owocowych. Mięta bananowa pięknie kwitnie, wypuszczając drobne niebiesko-fioletowe kwiaty, podobne do kwiatów lawendy.
Mięta meksykańska
To roślina, która w rzeczywistości miętą nie jest, choć najczęściej tak właśnie ją określamy. Poza tym nazywa się ją miętą kubańską lub hiszpańską, a nawet oregano lub tymiankiem kubańskim, hiszpańskim czy meksykańskim. Swój przydomek zawdzięcza listkom łudząco przypominającym liście mięty. Plektrantus amboinicus, bo o nim mowa, to tymczasem kuzyn komarzycy.