Ziarna kakaowca w połowie składają się z tłuszczu, który wydobywany jest przy okazji produkcji kakao. Ten tłuszcz to masło kakaowe – surowiec, który ma znakomity wpływ na kondycję skóry, zapewnia naturalną ochronę przed słońcem, a do tego… jest jadalny!
Kakaowce pochodzą z rejonów Ameryki Południowej i Środkowej, poza tym są uprawiane w Afryce Zachodniej. Podstawowym surowcem pozyskiwanym z tych drzew, z którego czerpiemy na co dzień, jest oczywiście kakao. Masło kakaowe to drugi produkt wydobywany z nasion kakaowca. Wykorzystuje się go w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.
Masło kakaowe – czym się wyróżnia na tle innych maseł naturalnych?
W postaci surowej i czystej masło kakaowe ma niezbyt przystępną formułę, jest bowiem twarde i przypomina nieregularne kawałki szarego mydła. Warto jednak dostrzec w tym pewną zaletę. Masło zaczyna się bowiem rozpływać w temperaturze około 30 st. C. a więc w styczności ze skórą mięknie. Kawałek masła kakaowego można po prostu ująć w dłoń i masować nim skórę, jednocześnie rozprowadzając na niej warstwę nawilżającego i odżywczego kosmetyki. Ciało po takim zabiegu jest jędrne, skóra elastyczna, a krążenie w niej pobudzone. Między innymi w ten właśnie sposób możemy niwelować rozstępy i zmniejszać widoczność cellulitu. Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób użyjemy tłuszczu kakaowego, z pewnością zwiększy on nawilżenie i napięcie skóry.
Masło kakaowe można nabyć również w formie pastylek, co ułatwia jego stosowanie, rozpuszczanie i mieszanie z innymi półproduktami kosmetycznymi. Tłuszcz z owoców kakaowca jest również częstym składnikiem balsamów i drogeryjnych maseł do ciała, pomadek do ust oraz odżywek do włosów. Stosowany regularnie nadaje skórze nieco ciemniejszy, ciepły odcień i wyrównuje jej koloryt. Można powiedzieć, że znacznie częściej sięgamy po kosmetyki z dodatkiem masła kakaowego niż po jego oryginalną formę. Pamiętajmy jednak, że kosmetyki komercyjne z masłem kakaowym nie mają właściwości identycznych z surowym tłuszczem kakaowym.
Masło kakaowe i jego wpływ na skórę
Za pomocą masła kakaowego zadbamy jednocześnie o wygląd, jak i zdrowie skóry. Warto wiedzieć, że daje ono naturalną ochronę przed promieniowaniem UV, ponadto łagodzi stan zapalny skóry już podrażnionej przez słońce, eliminuje też suchość i szorstkość skóry. Masło z ziaren kakaowca jest hipoalergiczne i bezpieczne nawet dla bardzo wrażliwej i atopowej skóry. Mówi się, że ma wysoką biozgodność z ludzką skórą, dlatego jest uniwersalnym kosmetykiem dla każdego.
Jego delikatny zapach (a w praktyce również smak!) dodatkowo zachęcają do jego używania. Składa się w prawie równym stopniu z kwasu stearynowego oraz oleinowego, zawiera również kwas palmitynowy, mirystynowy, arachidowy oraz linolowy. Stanowi potężne źródło przeciwutleniaczy, głównie polifenoli, a także witaminy E, dostarcza ponadto witaminy A, żelaza, magnezu, wapnia i potasu oraz steroli roślinnych. Masła z nasion kakaowca można używać w pielęgnacji włosów, na przykład jako maski na włosy suche, porowate, szorstkie i z rozdwojonymi końcówkami. Wspomoże ono również skórę głowy w obliczu stanów zapalnych i łupieżu.
Masło kakaowe w kulinariach
Masło kakaowe rzadko występuje w polskiej kuchni, choć warto wiedzieć, że można go wykorzystywać podobnie jak olej kokosowy, a ten już od dawna jest częstym bywalcem w kuchennej szafce. Na maśle kakaowym można bowiem smażyć, gdyż ma wysoką temperaturę dymienia, jest nietoksyczne i posiada delikatny, nieprzytłaczający smak. Nadaje się też znakomicie do domowej produkcji słodyczy. Jest poza tym odpowiedzią na zadawane często pytanie – z czego robi się białą czekoladę? Otóż przysmak ten powstaje właśnie na bazie masła kakaowego.
Masło kakaowe podkreśla smak słodkości, pasuje do czekolady, karmelu czy orzechów. Warto je wypróbować, także dlatego, że jest bardzo trwałe i odporne na jełczenie, dodatkowo zagęszcza potrawy, więc można użyć go jako naturalnego zagęstnika do deserów.