W wykwintnej kuchni jadalne kwiaty od dawna służą do ozdabiania potraw i dodawania im nowych smaków. Jeśli chce się urozmaicić swoją dietę, inspirowaną pomysłami znanych szefów kuchni, ta lista roślin z pewnością się przyda. Kwiaty najczęściej wykorzystuje się do przygotowania sałatek, potraw mięsnych, dżemów, herbaty oraz dekoracji deserów. Ale tutaj możliwości kwiatowej kuchni nie kończą się na tym.
- 1. Nagietek (Calendula officinalis)
- 2. Lilia (Lilium)
- 3. Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
- 4. Czarny bez (Sambucus nigra)
- 5. Ogórecznik lekarski (Borago Officinalis)
- 6. Lawenda (Lavandula L.)
- 7. Bratki ogrodowe (Viola ×wittrockiana Gams)
- 8. Hibiskus (Hibiscus L.)
- 9. Nasturcja (Tropaeolum L.)
- 10. Róża (Rosa L.)
1. Nagietek (Calendula officinalis)
Te piękne kwiaty jadalne mają neutralny i delikatny aromat, są używane do dekoracji sałatek i słodyczy. Cukiernicy dodają nagietek do serników, aby stworzyć żywe wzory. Małe płatki nagietka stosowane są w zupach mięsnych i rybnych, w daniach z makaronem i ryżem, jako wypełniacz do masła, w sałatkach. Złocistopomarańczowe płatki po ugotowaniu wydzielają olejki, które zastępują szafran. Nagietki dobrze uzupełniają potrawy z kurczaka, słodkie wypieki, kompoty i desery. Warto zauważyć, że nagietek jest łatwy w uprawie z nasion i można go sadzić, co roku. Najważniejsze, czego potrzebuje kwiat, to słońce i woda. Nagietek najczęściej rośnie na nieużytkach, wzdłuż dróg i na gruntach rolnych.
2. Lilia (Lilium)
Lilie to byliny zielne kłączowe. Ich kwiaty są mięsiste, soczyste, lekko słodkie w smaku. Można pokroić je drobno i dodać do lekkich letnich przekąsek. To prawda, że odmiany różnią się smakiem, trzeba będzie wypróbować kilka z nich, aby znaleźć tę, która najbardziej odpowiada. Warto spróbować mięsa mielonego z lilią lub usmażyć nieotwarte pąki w cieście. Orientalni szefowie kuchni używają do gotowania prawie wszystkich części kwiatu. Liście dodaje się do sałatek, korzenie są duszone, pieczone, gotowane i smażone. Mogą być konserwowane w marynacie, dodawane do zup i dań głównych. Pąki to szczególny przysmak o niezwykłym połączeniu smaków i bogatej zawartości witaminy C. Suszone kwiaty lilii są bardzo popularne w kuchni chińskiej. Są składnikiem wielu dań kuchni wegetariańskiej. Lilia rośnie w widnych lasach, preferuje bory mieszane, jest spotykana także wśród ziołorośli.
3. Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
Miłośnicy przygód rozkoszują się mleczami dodawanymi do zup i sałatek. Ale można je stosować tak samo jak nagietek, a nawet robić wina ze słonecznych kwiatów. Mniszek lekarski rośnie prawie wszędzie: w spękanym asfalcie, na chodniku, na otwartych łąkach, w cieniu i na wilgotnej glebie. Roślina jest pełna witamin. Świeża, ma przyjemną goryczkę, która łączy się z delikatniejszymi sałatkami. Pyszny jest letni dżem z mniszka lekarskiego. Mniszek lekarski rośnie na terenie całego kraju, porasta łąki, trawniki, nieużytki, pola, sady i ogrody.
4. Czarny bez (Sambucus nigra)
Kwiaty czarnego bzu mają lekki miodowy smak i aromat i są często używane do przyprawiania białego wina, szampana, lemoniady, mrożonej herbaty i innych letnich napojów. Drobnymi kwiatuszkami posypuje się sałatki lub smaży się naleśniki, dodając do ciasta posiekane kwiatostany.Trzeba jednak upewnić się, że liście i łodygi czarnego bzu nie dostają się do jedzenia, są trujące i mogą powodować zatrucia. Smak bzu jest tak bogaty, jak jego aromat. Bzy świetnie nadają się do dekoracji, a także do mieszania z mrożonym jogurtem waniliowym. Czarny bez rośnie w zaroślach i lasach, lubi tereny górskie, zasiedla luki leśne i skraje lasu, lubi miejsca zacienione.
5. Ogórecznik lekarski (Borago Officinalis)
Kwiaty ogórecznika przypominają niebieskie gwiazdki i mają charakterystyczny smak ogórka. Dlatego dodaje się je do odpowiednich potraw, aby dodać pikanterii i ożywić smak sałatek. Większość części rośliny są używane do gotowania. Do zup i sosów dodaje się młode liście. Zebrane jesienią korzenie rośliny są wykorzystywane do produkcji serów, twarogu, masła, octu, wina i syropu. Pędy są blanszowane lub smażone w cieście i podawane, jako dodatek. Kwiaty ogórecznika również są jadalne. Są suszone, spożywane na świeżo lub kandyzowane. W tym drugim przypadku stają się efektowną ozdobą słodyczy. W Polsce ogórecznik jest rośliną uprawową, wymaga żyznych gleb. Ziele ogórecznika jest łatwe w uprawie z nasion. Roślina jest odporna na suszę i rozwija się w prawie każdej strefie klimatycznej.
6. Lawenda (Lavandula L.)
Kwiaty lawendy mają zapadający w pamięć korzenny zapach z nutą słodyczy. Dlatego są dodawane do lodów, napojów bezalkoholowych, czekolady i cukierków. Cukiernicy chętnie wykorzystują je do różnego rodzaju wypieków i deserów: bułek, ciastek, bitej śmietany, ciast. Smak lawendy dobrze komponuje się z daniami mięsnymi i gulaszami warzywnymi. Pąki lawendy można po prostu rozcierać między palcami, aby wypełnić pomieszczenie zapachem. Rośliny potrzebuje dużo słońca i gleby z dobrym drenażem, ale roślina jest bardzo odporna na suszę. Lawenda jest rośliną uprawową, preferuje gleby przepuszczalne.
7. Bratki ogrodowe (Viola ×wittrockiana Gams)
Te kwiaty, jedne z nielicznych, występują we wszystkich kolorach tęczy. Ich nieopisany aromat z powodzeniem uzupełnia różnorodne desery i przekąski. Bratki to bardzo piękny kwiat o łagodnym miętowym smaku. Do gotowania używa się całych kwiatostanów, wszystkie jego części są jadalne. Kwiaty są kandyzowane i używane do dekoracji ciast, ciastek i innych deserów. A w sałatkach bratek wygląda po prostu świetnie. Bratki zazwyczaj są uprawiane z nasion, jako jednoroczne. Nasiona wysiewa się wiosną w otwartym terenie. Bratki preferują żyzną, wilgotną glebę i dużo światła słonecznego.
8. Hibiskus (Hibiscus L.)
Kwiaty hibiskusa mają smak żurawinowy z nutą owoców tropikalnych. Dodaje się je do szklanek z lodem lub mrożoną herbatą, a także do przyprawiania sałatek i deserów. Odmiany jadalne hibiskusa są zwykle pochodzenia tropikalnego i południowego, a na naszych szerokościach geograficznych uprawiane są tylko w przydomowych ogrodach kwiatowych. Wymagania są standardowe – słońce i wilgoć.
9. Nasturcja (Tropaeolum L.)
Kwiaty nasturcji zawierają cenne składniki odżywcze. Rurkowaty kształt kwiatów pozwala dodać je do puree i zmielić z serem. Płatki nasturcji mają lekko ostry, pieprzny smak i piękne ożywią sałatki i urozmaicą smak dań głównych. Dobrze smakują również w zapiekankach. Są również używane do barwienia różnych napojów, w tym koktajli alkoholowych. Nasturcja jest uprawiana z nasion na obszarach półcienistych lub pełnym słońcu. Dobrze rośnie na glebach bogatych w mikroelementy. W Polsce jest chętnie uprawiana na balkonach oraz w ogrodzie.
10. Róża (Rosa L.)
Większość ludzi wybiera róże do dekoracji uroczystości lub jako prezent dla bliskich, ale te kwiaty nie mają sobie równych pod względem smaku. Róże mają lekko gorzki posmak, ich płatki są wykorzystywane do deserów, dżemów i napojów. Płatki można zamrozić w kostkach lodu i wykorzystać do ponczu lub słodkich koktajli. Kandyzowane płatki lub kwiaty to niezwykły samodzielny deser. Nie zapominajmy o konfiturze z płatków róży. Chińczycy dodają do sosu rozgniecione kwiaty, a Włosi posypują nimi kilka rodzajów spaghetti. Ciemne płatki są bogate w karoten, witaminy C, K i z grupy B. Do sadzenia należy wybrać piękne odmiany róż. W każdym razie kwiaty będą wymagały dobrego drenażu i obfitości słońca, a na zimę lepiej przykryć krzewy róż. Dzika róża rośnie na obrzeżach lasów, pól i zarośli.
SPRAWDŹ TAKŻE:
Jadalne chwasty
Grzyby jadalne