Nie każdy sportowiec sięga po zioła, ale każdy może zyskać włączając je do swojej rozpiski posiłków i suplementów. Preparaty ziołowe działają jak naturalne środki dopingujące – ułatwiają osiąganie lepszych wyników i wspierają wiele czynności organizmu ważnych dla sukcesów w sporcie. Do polepszenia kondycji i wydolności przyczyni się m.in. żeń-szeń, mniszek lekarski, dziewanna czy pokrzywa.
W jaki sposób zioła wspierają aktywność fizyczną?
Osoby zawodowo i amatorsko uprawiające sport, potrzebują zoptymalizowanej diety oraz takich substancji aktywnych, które pomogą im zwiększyć sprawność i wydolność. Zioła, jako składniki diety, które dają pod tym względem wiele możliwości, bywają niestety traktowane drugoplanowo.
A jednak pomagają osiągnąć to, do czego dąży każdy sportowiec. Mowa tu przede wszystkim o lepszej kondycji fizycznej, przygotowaniu organizmu do wysiłku oraz jego regeneracji po treningu.
Zioła ułatwiają ponadto odchudzanie, stymulują metabolizm, uodparniają, usuwają toksyny i zbędne metabolity, dodają energii, a także wpływają korzystnie na wypoczynek oraz kondycję psychiczną – wszystkie te elementy są bardzo istotne w życiu sportowca, zarówno profesjonalisty, jak i amatora.
Zioła wzmacniające kondycję
Możemy je przyjmować pod postacią suplementów diety lub pić przed treningami. Zioła wzmacniające kondycję i takie, po których możemy spodziewać się lepszej formy podczas treningu to żeń-szeń, różeniec górski i tarczyca bajkalska. Energii doda także yerba mate, która buduje witalność organizmu i oddziałuje na niego podobnie jak kawa czy herbata, nie powodując przy tym nerwowości.
Sportowcy powinni też zwrócić uwagę na nasiona marchwi. Te przeznaczone do spożycia (z certyfikatami) to doskonały sposób na lepszą pracę organizmu podczas wysiłku, rozszerzają bowiem naczynia krwionośne, stymulują ukrwienie i zwiększają dotlenienie komórek.
Zioła regenerujące
Po każdym treningu nasze mięśnie i układ ruchu potrzebują odpoczynku. Organizm musi się zregenerować. Lepsza regeneracja to większe sportowe postępy i ogólny lepszy stan zdrowia. Jej podstawą jest przerwa od wysiłku fizycznego, ale też zdrowy sen, fizjoterapia, rozciąganie i masaże. Dieta i zioła mogą poprawić oraz przyśpieszyć regenerację.
Dlatego po treningu warto zaserwować sobie napar z dziewanny lub dziurawca, wypić rumianek lub napar z lipy, a do posiłku dodać bluszczyk kurdybanek lub oregano.
Zioła oczyszczające z toksyn dla sportowców
Każda aktywność fizyczna przyspiesza metabolizm i procesy trawienne oraz wpływa stymulująco na oczyszczanie się organizmu. Ale aby nasze ciało było możliwie jak najbardziej wydolne, my sami powinniśmy dostarczać mu substancji oczyszczających.
Zbędne, nagromadzone metabolity i toksyny wpływają na organizm prozapalnie, powodują chroniczne zmęczenie, bóle mięśni i stawów. Mogą pochodzić z niezdrowego jedzenia i alkoholu, produktów przetworzonych, ale także z przyjmowanych w trakcie infekcji leków czy zanieczyszczonego powietrza.
Detoksykacja z kolei powiększa nasze zasoby energetyczne, przyśpiesza trawienie i wspomaga proces odchudzania, który bardzo często połączony jest z planem treningowym.
Sportowcy, aby pozbyć się toksyn, sięgają najczęściej po oczyszczające smootkie i koktajle warzywne, coraz chętniej jednak piją również zioła, takie jak pokrzywa, krwawnik pospolity, nawłoć czy mniszek lekarski. Wiele ziół i przypraw stosowanych w kuchni ma także potencjał oczyszczający.
Zioła wyciszające i relaksujące
Oprócz regeneracji na poziomie komórkowym, nasze ciało potrzebuje również wyciszenia. Zioła wspomagające ten proces przydadzą się zwłaszcza, gdy aktywność fizyczną podejmujemy głównie wieczorami, a więc po treningu zdarza się, że jesteśmy przepełnieni energią i endorfinami.
Możemy wówczas sięgnąć po mieszankę z lawendą, kozłkiem lekarskim i wyciągiem z szyszek chmielu, która pomoże nam w spokoju zasnąć. Napar wzbogaćmy łyżeczką miodu, który dostarczy nam minerałów i substancji wzmacniających.
Woda zioła podczas treningu
Każdy sportowiec wie, że najlepsza do picia podczas treningu jest woda. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ją nieco urozmaicić. Woda z dodatkiem naparu z pokrzywy i sokiem z cytryny uzupełni ubytek wypoconych minerałów, natomiast liście mięty orzeźwią organizm i rozluźnią mięśnie.
Skuteczne w nawadnianiu organizmu są także melisa i rumianek. Warto po nie sięgać, szczególnie kiedy trenujemy latem i pocimy się wtedy o wiele bardziej.