Galangal to z jednej strony bardzo smaczna przyprawa, a z drugiej – zioło lecznicze, które znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Dzięki dużej zawartości galanginy roślina ta normuje poziom cukru we krwi, obniża cholesterol oraz wspomaga odchudzanie. A to tylko niektóre pozytywne efekty, jakie daje spożywanie galangalu.
Gdybyśmy mieli porównać galangal do jakiejś znanej przyprawy, należałoby chyba wskazać imbir. Smakuje podobnie, ma silny aromat i też piecze w język, ale jest znacznie bardziej gorzki i pieprzny. Roślina ta wykazuje szereg właściwości leczniczych, stanowi część arsenału medycyny naturalnej. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie stosuje się ją w leczeniu zapalenia stawów, astmy, cukrzycy, otyłości, a także uporczywego kaszlu.
Galangal – rodzaje
Za lecznicze działanie zioła odpowiada głównie zawarta w nim galangina – substancja pochodzenia naturalnego, należąca do flawonoidów. W dużych ilościach występuje ona również w kicie pszczelim, nadając mu właściwości przeciwbakteryjne. Nazwa galangal obejmuje, ściśle biorąc, kłącza czterech roślin. Wyróżnia się:
- galangal mniejszy (łac. Alpinia officinarum Hance),
- galangal większy (Alpinia galanga, Languas galanga lub Alpinia galgant), nazywany czasem tajskim galangalem,
- kencur (łac. Kaempferia galanga), w Indonezji nazywany aromatycznym lub piaskowym imbirem,
- Boesenbergia rotunda, czyli krachai, nazywany także chińskim galangalem.
Jak dotąd najdokładniej przebadano drugą spośród wymienionych powyżej odmian (galangal większy) i to właśnie tę odmianę stosuje się najczęściej w leczeniu różnych dolegliwości. Jakie właściwości zdrowotne ma galangal?
Właściwości odchudzające galangalu
Naukowcy skupieni wokół położonej w Indii placówki University’s College of Pharmacy przeprowadzili szereg badań, na podstawie których sformułowali tezę, że galangina wykazuje silne właściwości odchudzające. W jednym z najgłośniejszych eksperymentów, trwającym 6 tygodni, poddano obserwacji samice szczurów, którym aplikowano galanginę wyizolowaną z kłącza Alpinia galanga. Karmiono je sytą paszą obfitującą w związki tłuszczowe o wartości kalorycznej 25,3 kcal/g. Gryzonie podzielono na trzy grupy: pierwszej podawano galanginę w dawce 50 mg/kg m.c., drugiej sibutraminę (znany lek odchudzający) w dawce 2 mg/kg m.c., trzeciej natomiast nie podawano nic oprócz paszy i wody.
Już po upływie pierwszych siedmiu dni odnotowano spadek masy ciała u szczurów z grupy 1. (o ok. 10%). Kolejne tygodnie przyniosły jeszcze lepszy wynik, bo w porównaniu do grupy 2. samice chudły średnio o ok. 20%. Gdy eksperyment dobiegł końca, tkanka tłuszczowa przymacicza u zwierząt z grupy 1. była mniejsza, tak samo masa wątroby oraz poziom triglicerydów wątrobowych w surowicy krwi. Galangina wywołała korzystne zmiany w metabolizmie lipidowym i węglowodanowym. Naukowcy wyjaśniają działanie odchudzające galanginy hamowaniem aktywności lipazy trzustkowej oraz dobroczynnym wpływem antyoksydantów.
Lecznicze zastosowania galangalu
Inne badania, przeprowadzone przez zespół pakistańskich naukowców z Postgraduate Medical Institute, dowiodły ponad wszelką wątpliwość, że galangal obniża stężenie cukru we krwi. Tym razem eksperyment przeprowadzono na królikach, którym podawano sproszkowany korzeń Alpinia galanga oraz jego wyciąg wodny i alkoholowy. Zarówno w postaci sypkiej, jak i ciekłej galangal obniżał poziom glukozy w organizmie. Do tych samych wniosków doszli badacze z JSS College of Pharmacy, którzy eksperymentowali na szczurach, aplikując im ekstrakt alkoholowy z Alpinia galanga. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie International Journal of Pharmacognosy and Phytochemical Research.
W innym z kolei periodyku, zatytułowanym Indian Journal of Clinical Biochemistry, ukazał się tekst na temat zależności między spożywaniem galangalu a stężeniem cholesterolu we krwi. Testy pokazały, że galangina w znacznym stopniu obniża poziom LDL (złego cholesterolu) i zwiększa poziom HDL (dobrego).
Na podstawie wielu innych badań zaobserwowano również pozytywny wpływ galangalu na procesy trawienne. Olejek z kłącza wzmaga wydzielanie śliny i soku żołądkowego, łagodzi wzdęcia i mdłości, wykazuje też działanie żółciopędne i rozkurczowe. Jest ponadto silnym środkiem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i antywirusowym. Zabija takie bakterie jak pałeczka zapalenia płuc, Escherichia coli, pałeczka ropy błękitnej, gronkowiec złocisty czy paciorkowiec Streptoccocus pyogenes.
Galangal to roślina o wielu zastosowaniach. Nauka potwierdza korzystne działanie galanginy na organizm, dostarcza też podstaw do przypuszczeń, że jak dotąd nie odkryto jeszcze wszystkich jej leczniczych właściwości. Warto więc włączyć tę przyprawę do swojego menu. 100 g galangalu kosztuje około 8 zł.