Jakich ziół nie łączyć z lekami?

jakich ziół nie łączyć z lekami

Zioła mają wielką moc leczniczą, ale jeśli zostaną nieodpowiednio użyte, mogą powodować skutki uboczne. Dlatego warto wiedzieć, jakich ziół nie łączyć z lekami, by nie nabawić się uciążliwych dolegliwości.

Zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami

Znaczna część ziół nie wchodzi w interakcje z lekami. Jednak niektóre rośliny, zamiast pomóc w zwalczaniu dolegliwości, mogą zaostrzyć stan chorobowy, jeśli zostaną użyte razem z innymi środkami. Warto wiedzieć, jakich ziół unikać przy stosowaniu konkretnych preparatów.

Na przykład działanie leków antydepresyjnych może zostać wzmocnione naparami z dziurawca lub wyciągami alkoholowymi i doprowadzić do szeregu skutków ubocznych, takich jak nudności czy bóle głowy. To jeden z powodów, dla których powinno się zawsze konsultować z lekarzem lub farmaceutą, jakich ziół nie łączyć z lekami.

Surowce śluzowe

Niektóre zioła wpływają na skuteczność działania leków. Do tych pierwszych należą przede wszystkim surowce śluzowe: siemię lniane (Lini semen), nasiona babki jajowatej (Plantago ovatae semen) czy babki płesznik (Psylli semen). Wchodzą one często w skład preparatów sprzedawanych w aptekach jako błonnik. Adsorbują lek, przez co nie zostaje on wchłonięty do krwi i nie działa, jak należy. Dodatkową przeszkodą utrudniającą wchłanianie jest śluz powlekający ściany przewodu pokarmowego.

Czy w takim razie osoby zażywające leki powinny zrezygnować z siemienia lnianego? Niekoniecznie. Wystarczy zachować dwugodzinny odstęp między przyjmowaniem ziół a zażyciem leku.

Zioła przeczyszczające

Ujemnie na absorpcję leku wpływają też zioła o działaniu przeczyszczającym, np. senes (Sennae folium) czy kora kruszyny (Frangulae cortex). Przyspieszają one proces opróżniania żołądka i pasażu jelitowego, co sprawia, że lek nie może się należycie wchłonąć.

Dziurawiec

Ziele dziurawca (Hyperici herba) wykazuje działanie żółciopędne i rozkurczowe, a dzięki składnikom wyciągów alkoholowych również antydepresyjne. Wspomniane wyciągi znajdują zastosowanie między innymi w produkcji preparatów ziołowych na poprawę nastroju. Jak się jednak okazuje, wywołują też szkodliwe dla organizmu interakcje z lekami.
Specyfików zawierających wyciąg alkoholowy nie należy łączyć z lekami antydepresyjnymi z grupy SSRI, takimi jak fluoksetyna, sertralina czy paroksetyna, ponieważ równoległe ich przyjmowanie grozi niebezpiecznym syndromem serotoninowym. Syndrom ten objawia się między innymi nadpobudliwością oraz bólami głowy.

Napary z dziurawca oraz wszelkie preparaty na bazie wyciągów z tej rośliny nie są wskazane dla kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne. Skutkiem ubocznym takiej mieszanki bywają krwawienia, poza tym dziurawiec wpływa ujemnie na skuteczność tabletek.
Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania dziurawca jest przyjmowanie leków antyretrowirusowych przeznaczonych dla osób zakażonych wirusem HIV, preparatów zawierających teofilinę (stosowaną w leczeniu astmy), cyklosporynę (podawaną po przeszczepach organów) oraz leków przeciwzakrzepowych. Dziurawiec osłabia skuteczność tych leków, co może doprowadzić nawet do zgonu.

Kozłek lekarski

Korzeń kozłka lekarskiego lub wyciąg sporządzony na bazie tej rośliny wchodzi w skład leków uspokajających oraz nasennych, dostępnych bez recepty. Wpływa on na funkcjonowanie receptorów GABA w ośrodkowym układzie nerwowym. Nie wchodzi w interakcje z lekami, ale nie powinno się go łączyć z innymi ziołami nasennymi, ponieważ jego działanie i tak jest bardzo silne.

Ostropest

Co do owoców ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus), które poprawiają funkcjonowanie wątroby, nie wykazują one szkodliwych interakcji z większością leków. Jedyną interakcją, którą udało się zaobserwować w ramach badań, było synergistyczne działanie z lekami przeciwnowotworowymi stosowanymi w leczeniu raka sutka.

Preparaty ziołowe dostępne bez recepty uznawane są powszechnie za bezpieczne i niepowodujące skutków ubocznych. To prawda, że leki syntetyczne działają silniej, ale i zioła mogą zaszkodzić, jeśli przyjmuje się je w nieodpowiedni sposób. Warto więc pamiętać o powyższych zasadach, by nie nabawić się nieprzyjemnych sensacji zdrowotnych.

Dodaj komentarz