Kondycja włosów, skóry i paznokci zależy od wielu czynników, między innymi od diety, poziomu stresu, przebytych infekcji czy zaburzeń metabolicznych. Czasami ulega osłabieniu, a wtedy wskazana jest suplementacja.
Twoje włosy przesuszają się i wypadają? Są pozbawione blasku? A może masz problem z przesuszoną skórą, która zatraciła pierwotną elastyczność i gładkość, lub z łamliwymi paznokciami? Najpierw upewnij się, czy to nie objaw chorobowy.
Zwykle nie stanowi powodu do niepokoju i wynika z niedoborów witaminowych, o które bardzo łatwo jesienią i zimą. Jeśli to brak witamin odpowiada za problemy ze skórą, włosami i paznokciami, stosowanie wyłącznie preparatów działających zewnętrznie nie przyniesie pożądanego efektu. Potrzebna jest suplementacja, a czasami również zmiana trybu życia.
Jak poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci?
Witaminy na włosy, skórę i paznokcie powinno się brać w razie zaobserwowania ich osłabionej kondycji. Oprócz stosowania suplementów warto też zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze, bo powstałe w organizmie deficyty mogą być spowodowane niewłaściwą dietą. Najlepiej skonsultować się z dietetykiem.
Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na skorzystanie z usług profesjonalisty, w sieci znajdziesz całą masę porad dotyczących zdrowego żywienia. Oczywiście taki research nie zastąpi kontaktu ze specjalistą, ale pozwoli ci dowiedzieć się, jak urozmaicić swój jadłospis.
Co zawierają suplementy na włosy, skórę i paznokcie?
Suplementy to potężny zastrzyk witamin, który przywraca skórze, włosom i paznokciom pożądany wygląd. W skład tego typu preparatów wchodzą niektóre witaminy z grupy B (B7, B5, B6, B12), kwas askorbinowy (witamina C), kwas foliowy, witamina A oraz wiele innych. Poniżej opiszemy pokrótce działanie każdej z tych witamin.
- W biotynę (nazywaną zamiennie witaminą H lub B7) obfitują orzechy, mięso i soja. Nie tylko wpływa ona korzystnie na wygląd skóry, włosów i paznokci, ale też usprawnia metabolizm glukozy, wzmacnia odporność, reguluje pracę tarczycy, odpowiada za właściwą krzepliwość krwi oraz syntezę kwasów tłuszczowych.
- Kwas pantotenowy (witamina B5) wspiera procesy zachodzące w skórze, poprawia jej elastyczność i zapewnia prawidłowy podział komórek w obrębie włosa. Naturalnym źródłem witaminy B5 są drożdże.
- Kwas foliowy wzmacnia cebulki włosów, zapobiegając ich stopniowemu przerzedzaniu się.
- Witaminy B6 i B12 opóźniają siwienie włosów, poprawiają ich pigmentację i zapobiegają łysieniu.
- Witamina A jest odpowiedzialna za metabolizm komórek rogowego nabłonka skóry – wpływa korzystnie na jej koloryt i regeneruje suche, łamliwe włosy.
- Witaminy C i E to silne przeciwutleniacze. Neutralizują działanie wolnych rodników, poprawiają krążenie i nadają skórze zdrowy wygląd.
Oprócz witamin specyfiki tego typu zawierają mikroelementy. Warto podkreślić, że organizm wchłania z pożywienia niewielkie ich ilości, dlatego stosowanie suplementów wywiera realny wpływ na strukturę włosów, skóry i paznokci.
- Miedź bierze udział w metabolizmie barwników i produkcji kolagenu. Niedobór tego mikroelementu skutkuje odbarwieniami włosów oraz niekorzystnymi zmianami w ich strukturze.
- Mangan to element strukturalny skóry.
- Cynk nadaje włosom i paznokciom zdrowy wygląd i wykazuje działanie antyoksydacyjne. Zbyt mała ilość tego pierwiastka w organizmie prowadzi do hiperkeratozy skóry i bywa przyczyną wypadania włosów.
- Selen to antyoksydant, który bierze udział w metabolizmie metali ciężkich.
- Arginina zapobiega wypadaniu włosów poprzez dodatni wpływ na krążenie w obrębie skóry głowy.
- Metionina, glutamina i cysteina, związki bogate w siarkę, wspomagają regenerację włosów i paznokci.
Dzięki tej krótkiej liście łatwiej ci będzie znaleźć odpowiednie suplementy. Suplementacja daje nieocenione korzyści zdrowotne, dlatego warto ją rozważyć, gdy kondycja skóry, włosów i paznokci pozostawia wiele do życzenia.
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY