Imbir można wykorzystać nie tylko w kuchni i domowej apteczce. Ekstrakty z korzenia imbiru, a także świeży imbir odnajdą się również w domowym spa. Imbir to pogromca cellulitu, ale przysłuży się urodzie także na inne sposoby. Jak używać go bezpiecznie?
Kosmetyki oraz olejki do ciała z imbirem
Ze względu na działanie rozgrzewające i pobudzające, ekstrakt z imbiru znajdziemy głównie w kosmetykach do pielęgnacji ciała o działaniu wyszczuplającym oraz modelującym. Imbir świetnie rozprawia się z cellulitem i pobudza krążenie, sprawiając jednocześnie, że skóra jest lepiej dotleniona i nawilżona, sprężysta oraz gładsza. Skórę możemy pobudzić już pod prysznicem – żele do mycia z imbirem dodadzą nam energii i wprawią w dobry nastrój ożywczym aromatem.
Następnie użyjmy peelingu z dodatkiem ekstraktu z imbiru – taki kosmetyk możemy zakupić lub wykonać samodzielnie na bazie cukru, cynamonu, wybranego oleju oraz startego na tarce korzenia imbiru. Peelingiem masujemy całe ciało, ze szczególnym naciskiem na partie z widocznym cellulitem, rozstępami, chropowatością naskórka czy wiotką skórą. Po wyjściu spod prysznica pozostaje nam wetrzeć w ciało balsam modelujący z imbirem lub zwykły balsam z dodatkiem olejku eterycznego.
Korzeń imbiru, w zależności od miejsca pochodzenia, może zawierać 2-3% olejku eterycznego z przewagą składników takich jak zingiberen, zingiberol, borneol, cytral, kamfen, cyneol, geraniol, kurkumen, limonen, neral itd. Olejek imbirowy ma właściwości rozgrzewające i pobudzające krążenie, podczas masażu i kąpieli łagodzi też bóle mięśni i bóle reumatyczne oraz menstruacyjne.
Pielęgnacja imbirem a wygląd skóry
ekstrakt z imbiru wpływa nie tylko na redukcję skórki pomarańczowej i wygładzenie naskórka. Efektywne natlenianie, które gwarantuje imbir, prowadzi także do lepszego odżywienia tkanek i ich szybszej regeneracji. Takie działanie poprawia koloryt skóry, nadaje jej elastyczność, pomaga polepszyć wygląd skóry zmęczonej i poszarzałej.
Biorąc pod uwagę te właśnie walory imbirowych kosmetyków, chciałoby się móc wykorzystać je również do pielęgnacji twarzy.
Na szczęście na półce z kremami nie brakuje i tych z imbirem w składzie. Takie preparaty służą codziennej pielęgnacji i są zwykle wielozadaniowe.
Imbir bardzo często pojawia się w nich w towarzystwie kurkumy, innych ekstraktów warzywnych, trawy cytrynowej. witamin, minerałów i antyoksydantów. Krem do twarzy z imbirem wyrówna koloryt i zredukuje niedoskonałości cery, takie jak przebarwienia, bladość czy atrofię.
Krem imbirowy do twarzy może mieć również właściwości antybakteryjne i być stosowany na skórę ze skłonnością do trądziku. Imbir pomoże wyregulować produkcję sebum i ograniczy przetłuszczanie się skóry. Nada cerze również młody wygląd i witalność, a to cechy, których skórze z trądzikiem często brakuje.
Krem z imbirem o odpowiednim składzie nada się także do codziennej pielęgnacji cery mieszanej. Ekstrakty z imbirem znajdziemy oczywiście nie tylko w kremach do ciała i twarzy. Na rynku dostępne są również tonik imbirowy czy maseczki z tym składnikiem, na przykład na bazie oczyszczającej glinki.
Po zastosowaniu takich kosmetyków, cera jest wyraźnie ożywiona i poprawia się mikrokrążenie, dzięki czemu wyglądamy promiennie.
Wcierka z imbiru na włosy
Ze względu na właściwości pobudzające oraz antyseptyczne, imbir jest wykorzystywany również w produkcji preparatów do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Serum imbirowe do skóry głowy odświeży i nawilży skórę, pobudzi cebulki oraz mieszki włosowe, a także będzie przeciwdziałać łupieżowi i nadmiernej produkcji sebum. To kosmetyk warty uwagi zwłaszcza w trudnych okresach przejściowych przesilenia wiosennego i jesiennego, kiedy włosy stają się słabe i wypadają.
Odżywka z imbirem z kolei wzmocni, nawilży i nabłyszczy włosy na całej długości, nadając im świeży wygląd.
Nadaje się do pielęgnacji włosów przetłuszczających się, ale też matowych, cienkich i delikatnych.