Uprawa ziół w doniczkach to obecnie trend występujący zarówno w miastach, jak i na wsiach. Wybór najlepszej doniczki na nasze zioła może wydawać się prosty, jednak nie powinien być przypadkowy. Na co zwrócić uwagę?
Doniczkowa uprawa ziół to łatwizna nawet dla amatorów. Zioła dobrze rosną w mniejszych i większych doniczkach, na parapecie i na balkonie. Dotyczy to tak bazylii i oregano czy mięty, jak i gatunków typowo „ogródkowych”, na przykład koperku i szczypiorku. Gdy decydujemy się na taką uprawę, musimy powziąć dwie istotne decyzje – po pierwsze, jakie zioła będziemy siać i uprawiać, po drugie zaś, w jakich doniczkach.
Wybór doniczek na zioła
Kupując doniczki na zioła, zwykle sugerujemy się ich rozmiarami. A to przecież nie jedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę.
Materiały, z jakich są wykonane doniczki również nie pozostają bez znaczenia. Powinniśmy rozważyć właściwości i zalety różnych materiałów – ceramiki, plastiku i metalu. Zazwyczaj zioła najlepiej mają się w donicach ceramicznych, które dobrze utrzymują ciepło, a także sprzyjają utrzymaniu właściwego poziomu wilgotności gleby. Jeśli chcemy uprawiać zioła śródziemnomorskie, takie jak rozmaryn czy tymianek, z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie dla nich donica ceramiczna. Z kolei bazylia czy mięta utrzymają się nawet w doniczkach plastikowych. Natomiast doniczki metalowe są tańsze i trwalsze od ceramicznych, niestety jednak nie zapewniają odpowiedniego odprowadzenia wilgoci i bardzo szybko się nagrzewają. Jeśli zdecydujemy się właśnie na nie do uprawy naszych ziół, musimy koniecznie pamiętać o zastosowaniu drenażu.
Drenaż i system nawadniania to dwa czynniki, które są istotne przy uprawie ziół w zasadzie niezależnie od donicy, jaką wybierzemy. Zioła bowiem nie mogą być przelewane, w związku z czym należy im zapewnić stały odpływ nadmiaru wody. Takie rozwiązanie zapewnia drenaż. Aby go wykonać, wystarczy zrobić w dnie donicy kilka otworów (niektóre są dostępne w sprzedaży już z gotowymi dziurkami), a następnie wysypać na dno drobny kamień, żwirek lub potłuczoną cegłę. Niektóre donice są ponadto wyposażone we wskaźnik poziomu wilgoci, dzięki czemu wiemy kiedy roślina jest przelana i nie potrzebuje dodatkowego podlewania.
Wreszcie wielkość i kształt doniczek należy również wziąć pod uwagę przy planowaniu naszej domowej uprawy. Zioła kupowane w sklepach i marketach znajdują się głównie w małych pojemnikach plastikowych, ale zaleca się raczej je z nich wyjąć i przełożyć do większych doniczek. Niektóre gatunki, takie jak estragon czy melisa dość szybko i intensywnie się rozrastają, dlatego potrzebują donic o większej średnicy. Ich system korzeniowy potrzebuje dużo miejsca i odpowiedniej głębokości. Popularne są poza tym donice podłużne oraz donice w formie skrzyń, które służą do jednoczesnej uprawy kilku gatunków. Je również możemy wykorzystać, pod warunkiem, że posadzimy w nich zioła o tych samych wymogach hodowlanych.
Pielęgnacja ziół w doniczkach
Dla ziół w donicach kluczowe jest podlewanie. Latem podlewamy je codziennie, zimą dwa razy w tygodniu. Zioła można również nawozić, by lepiej rosły. W przypadku ziół doniczkowych najlepiej robić to przy pomocy płynnego biohumusu. Zioła przesadzamy do większych donic, gdy widzimy, że rozrastająca się roślina potrzebuje więcej przestrzeni.
Zioła potrzebują też odpowiednio dobranego stanowiska. Bardzo dobrze mają się w kuchni – para powstająca przy gotowaniu zapewnia im wilgotność i optymalne warunki. Najlepiej ustawić je wówczas na parapecie okna znajdującego się od strony wschodniej lub zachodniej. Zioła stojące na tarasie nie powinny być wystawione na palące słońce.
Najczęściej występujące problemy przy uprawie w donicach
Zioła doniczkowe marnieją najczęściej z powodu złej pielęgnacji – nadmiernego podlewania i braku drenażu. Szkodzą im też choroby i szkodniki. Na przykład grzyby, takie jak mączniak prawdziwy czy szkodniki, takie jak mszyce lub skoczek melisowy, szkodzący nie tylko melisie. Szkodniki i choroby tępimy specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
a) Jakie doniczki są najlepsze dla ziół?
Najlepsze to doniczki ceramiczne, jednak niektóre zioła dobrze radzą sobie również w plastikowych i metalowych.
b) Jak często podlewać zioła w doniczkach?
Latem zioła podlewamy codziennie, zimą dwa razy w tygodniu.
d) Jakie zioła najlepiej uprawiać w doniczkach?
Nadaje się do tego bazylia, mięta, koper, oregano, rozmaryn i inne gatunki zwyczajowo używane w kuchni.
e) Jak dbać o drenaż w doniczkach na zioła?
Drenaż ziołom zapewnimy, robiąc od spodu donicy kilka otworów, a następnie wysypując na jej dno keramzyt, żwirek lub drobne kamienie.
f) Jak przesadzać zioła w doniczkach?
Zioła przesadzamy głównie po przyniesieniu ich ze sklepu z mniejszych, plastikowych pojemników do większych, docelowych. Robimy to również po podrośnięciu siewek. Zioła przesadzamy tak, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego, zawsze do większego pojemnika.