Niektóre zioła znajdują zastosowanie w łagodzeniu objawów cukrzycy, pomagają też uregulować poziom cukru we krwi u osób znajdujących się w stanie przedcukrzycowym. Sprawdź, jakie mieszanki nadają się do tego najlepiej.
Stosowanie ziół w leczeniu cukrzycy wzmacniają efekty farmakoterapii
Kozieradka, szałwia lekarska czy morwa biała pozwalają uregulować stężenie cukru we krwi, wykazują też inne cenne właściwości (wspierają na przykład metabolizm węglowodanów i tłuszczów). Zioła te powinno się spożywać w przypadku trzech następujących ewentualności:
- gdy poziom cukru jest lekko podwyższony,
- w stanie przedcukrzycowym,
- po zdiagnozowanej cukrzycy.
Substancje czynne zawarte w ziołach wpływają korzystnie na funkcjonowanie wątroby i trzustki, gospodarkę węglowodanową oraz prawidłowe przemiany glukozy pod wpływem insuliny. Zioła na cukrzycę, które obniżają cukier we krwi okazują się więc skuteczne także jako remedium na wszelkie dolegliwości spowodowane wahaniami poziomu glukozy. Satysfakcjonujące efekty zapewnia zarówno stosowanie pojedynczych ziół o takim działaniu, jak i mieszanek.
Dobrze zaopatrzone sklepy zielarskie oferują szeroki wybór produktów sporządzonych przez profesjonalistów. Zawsze można też samemu przygotować taką mieszankę, na podstawie przepisów opracowanych przez zielarzy. Przy samodzielnym łączeniu ziół należy jednak zachować ostrożność, ponieważ niektóre rośliny mogą wchodzić w interakcje z lekami. Konieczna jest uprzednia konsultacja z lekarzem.
Które zioła obniżają poziom cukru?
Spośród setek zidentyfikowanych i sklasyfikowanych przez naukę ziół tylko niektóre nadają się do uzupełnienia terapii cukrzycowej. Najlepsze efekty zapewniają następujące rośliny:
- morwa biała,
- mniszek lekarski,
- kora cynamonu,
- ziele rutwicy,
- szałwia lekarska,
- owoc jałowca,
- pokrzywa,
- liście poziomki,
- liście borówki czernicy,
- kwiat bzu czarnego,
- kozieradka.
Zioła na cukrzycę: morwa biała
Morwa biała przypomina nieco białą jeżynę, jest jednak o wiele smaczniejsza. W leczeniu cukrzycy stosuje się wyciąg z liści morwy, który skutecznie obniża stężenie cukru we krwi, hamując produkcję enzymów odpowiedzialnych za rozkład sacharozy i skrobi. Zdolność tych substancji do przemiany w glukozę zostaje przez to znacznie ograniczona. Co więcej, napar z liści morwy zapobiega wzrostowi poziomu cukru po posiłkach, umożliwiając zachowanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi.
Zioła na cukrzycę: mniszek lekarski
Mniszek lekarski działa najefektywniej we wczesnych stadiach choroby. Dzięki dużej zawartości inuliny reguluje poziomu cukru i zapewnia prawidłową gospodarkę węglowodanową organizmu. Obniża też indeks glikemiczny spożywanych dań, działa żółciopędnie i spowalnia absorpcję cukru. Ponadto wpływa korzystnie na procesy metaboliczne i pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.
Wspiera pracę wątroby, pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych, zapobiega zaleganiu w jelitach treści pokarmowej (co jest częstą przyczyną zaparć). Działa moczopędnie, oczyszcza organizm z toksyn, a po kuracjach antybiotykowych umożliwia prawidłową regenerację wątroby. Mniszek lekarski można spożywać w postaci soku ze świeżych liści lub wywaru z suszonych korzeni.
Zioła na cukrzycę: cynamon
Cynamon znany jest głównie jako przyprawa. Mało kto zdaje sobie sprawę z jego licznych właściwości zdrowotnych. Wyciąg z tej rośliny zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, które regulują poziom cukru, zwiększając wrażliwość receptorów na insulinę. Najważniejszą substancją czynną w cynamonie jest aldehyd cynamonowy. Związek ten ma właściwości antynowotworowe, a w połączeniu z epikatechiną, której również w cynamonie nie brakuje, przeciwdziała rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.
Wyciąg z kory cynamonu sprawdza się idealnie w leczeniu zatruć pokarmowych i przy biegunkach. Olejek cynamonowy wzmacnia wydzielanie soku żołądkowego, zapobiega też dolegliwościom spowodowanym zaburzeniami jelit. Natomiast wyciąg z kory cynamonowca cejlońskiego znajduje zastosowanie jako środek profilaktyczny zapobiegający wrzodom żołądka.
Zioła na cukrzycę: szałwia lekarska
Szałwia lekarska w dużym stopniu obniża poziom cukru we krwi, co zostało udowodnione licznymi badaniami wykonywanymi na ludziach i zwierzętach. U szczurów, które otrzymały ekstrakt z szałwii, zauważono aktywację receptora usuwającego z krwi nadmiar wolnych kwasów tłuszczowych, co bezpośrednio zwiększało wrażliwość na insulinę. W efekcie poziom cukru się obniżał.
Badanie przeprowadzone na ludziach wykazało, że szałwia działa podobnie jak niektóre leki przeciwcukrzycowe. Badacze przypisują tę właściwość dużej ilości substancji czynnych, które wchodzą w skład szałwii lekarskiej. Są to przede wszystkim garbniki, saponiny, triterpeny, flawonoidy, kwasy organiczne, a także witaminy i sole mineralne. Szałwia lekarska łagodzi bóle towarzyszące obfitym miesiączkom i zmniejsza ilość wydalanej krwi. W okresie menopauzy zmniejsza potliwość, łagodzi uderzenia gorąca, wpływa korzystnie na samopoczucie i pomaga zwalczyć bezsenność.
Napar z szałwii poprawia trawienie, pobudza organizm do wydzielania soku żołądkowego oraz żółci, zwiększa przyswajalność pokarmów, łagodzi bóle gardła i stany zapalne migdałków. Jest niezastąpionym remedium na niestrawność i wzdęcia. Stosuje się go również w leczeniu krwawiących dziąseł, aft, owrzodzeń jamy ustnej i pleśniawek. Przy użyciu szałwii można też zwalczać wypryski, trądzik, łuszczycę i grzybicę.
Zioła na cukrzycę: kozieradka
Równie skuteczne w obniżaniu poziomu cukru są nasiona kozieradki, które zawierają 20-30% substancji śluzowych, a także inne cenne składniki, m. in. 4-hydroksyizoleucynę (aminokwas zwiększający ilość insuliny we krwi) oraz polifenole wyostrzające wrażliwość tkanek na insulinę. Kleik z kozieradki hamuje nadmierny wzrost glukozy po posiłku, spowalniając opróżnianie żołądka.
Ziołowa kuracja nie zastąpi leczenia farmakologicznego, ale może je uzupełniać. Ważne, aby skonsultować stosowanie ziół z lekarzem, z uwagi na ewentualne interakcje z lekami.