Z biegiem lat skóra traci elastyczność i zaczyna się przesuszać. To m. in. efekt stopniowej utraty ceramidów – substancji tłuszczowych, których naturalnym siedliskiem jest naskórek. Chronią go przed utratą wody oraz niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego są ważnym składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla skóry wrażliwej i dojrzałej.
Ceramidy znajdują się nie tylko w naskórku, ale i we włosach. Jeśli jest ich zbyt mało, kosmyki stają się łamliwe, puszą się i przesuszają. Niedobór tych substancji sprawia, że skóra wskutek odwodnienia traci swoją pierwotną elastyczność i jest bardziej narażona na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych: promieniowania UV, wiatru czy mrozu.
Deficyt ceramidów nie musi być spowodowany zaniedbaniami czy niewłaściwą pielęgnacją. Zwykle stanowi po prostu nieuniknioną konsekwencję upływu czasu. Ten proces zaczyna się już przed trzydziestką i trwa ponad dekadę, po czym produkcja ceramidów zostaje niemal całkowicie zahamowana.
Można temu przeciwdziałać, stosując odpowiednie preparaty. Okazują się one skuteczne również wtedy, gdy źródłem problemu nie są ani zaniedbania pielęgnacyjne, ani wiek, lecz choroby dermatologiczne takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS) czy alergie skórne.
Objawy niedoboru ceramidów
Na skutek niedoboru ceramidów skóra staje się sucha, szorstka, ściągnięta, pozbawiona blasku, podatna na podrażnienia. Przybiera szary, ziemisty koloryt. Może się łuszczyć i piec. Zmarszczki ulegają pogłębieniu. Wszystkie te oznaki wskazują na konieczność zastosowania kosmetyków zawierających ceramidy pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub syntetycznego. Dobry krem przywróci skórze jędrność, gładkość i sprężystość, a także opóźni proces powstawania zmarszczek.
Kosmetyki z ceramidami – dla kogo?
Kosmetyki z ceramidami – kremy, balsamy, żele do mycia twarzy – są zalecane w szczególności osobom o cerze suchej lub dojrzałej. Sprawdzają się też w przypadku cery tłustej i trądzikowej, odwodnionej na skutek regularnego używania specyfików o działaniu złuszczającym i matującym. Ceramidy w kosmetykach w zauważalny sposób poprawiają wygląd i kondycję skóry, niezależnie od jej rodzaju. W odróżnieniu od wielu innych preparatów dostępnych w sprzedaży nie niszczą naturalnej bariery ochronnej.
Jak pozyskuje się ceramidy?
Na etykietach kosmetyków ceramidy oznaczone są słowem „Ceramide”, któremu często towarzyszy skrót AP lub NP. Niektóre preparaty, takie jak np. CeraVe, samą swoją nazwą nawiązują do tego składnika. W jeszcze innych ceramidy stanowią składnik sfingozyny – łańcucha aminokwasowego, w którym stanowią jedną z cząsteczek.
Pozyskuje się je z ryżu, ziemniaków, kukurydzy i soi. Ceramidy pochodzenia roślinnego są zamiennie nazywane fitoceramidami. Pełnią one takie same funkcje jak ceramidy naturalnie występujące w ludzkiej skórze. To samo dotyczy ceramidów pochodzących z mózgów i rdzeni kręgowych zwierząt oraz tzw. pseudoceramidów otrzymywanych syntetycznie.
Ceramidy na włosy
Jak wspomnieliśmy powyżej, ceramidy występują nie tylko w naskórku, ale i we włosach. Rdzeń łodygi włosa jest chroniony przez przylegające do siebie komórki, nazywane osłonkami lub łuskami. Przestrzeń między nimi wypełniają w całości ceramidy. Niedobór tych ostatnich skutkuje zauważalnym pogorszeniem kondycji włosów.
I podobnie jak w przypadku ceramidów znajdujących się w naskórku, ich deficyt w strukturze włosa może być spowodowany nie tylko upływem czasu, ale błędami pielęgnacyjnymi. Częste farbowanie lub rozjaśnianie włosów, a także stylizacja na gorąco może zmniejszyć ilość ceramidów wypełniających przestrzeń między osłonkami.
Jeśli zauważasz u siebie objawy niedoboru ceramidów, koniecznie zainwestuj w dobre kosmetyki. W przeciwnym razie problem będzie się pogłębiał. Powszechnie dostępne i niedrogie specyfiki wspomagające odbudowę warstwy ochronnej naskórka są na wyciągnięcie ręki, a nawet kursora myszy.
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY