Bóle stawów i kręgosłupa to przypadłości różnych grup społecznych oraz wiekowych. Cierpią na nie zarówno osoby w podeszłym wieku, jak i aktywni sportowcy. Stany zapalne stawów nie oszczędzają też pracowników biurowych i fizycznych. Wiele osób dotkniętych uporczywymi bólami stawów bardziej niż syntetykom ufa działaniu ziół. I nic dziwnego. Ziołolecznictwo oferuje bowiem kilka naprawdę mocnych i skutecznych ziół na stawy, które warto poznać.
Gdy bolą stawy, sięgnij po wyciągi ziołowe
Stany zapalne stawów, związane z nimi ubytki i degeneracja chrząstki oraz reszty struktur stawowych składają się na główne źródła bólu stawów i kręgosłupa. Mówi się, że stawy niszczeją z wiekiem, ale to tylko częściowa prawda. Większe znaczenie ma kondycja stawów oraz ilość mikrourazów, decydująca o sprawnym funkcjonowaniu struktur stawowych. Z wiekiem Drobnych uszkodzeń w obrębie chrząstki rzeczywiście przybywa, jednak nawet młoda osoba może mieć ich tak dużo, że zaczyna odczuwać poważne problemy ze stawami. Dotyczy to bardzo często sportowców czy pracowników z obciążającą fizycznie pracą.
Bez względu na wiek najczęściej doskwierają nam stany zapalne stawy kolanowego, skokowego i biodrowego, bóle kręgosłupa, a także dolegliwości stawu łokciowego czy śródstopno-palcowego. Gdy boli nas pięć stawów lub więcej, mówimy o artretyzmie. Poza tym Ból stawów może być objawem wielu chorób, np. choroby reumatycznej, dny moczanowej, tocznia czy nowotworu. Może wynikać z przeciążenia stawu wynikającego z nadmiernej aktywności fizycznej czy nadwagi i otyłości. W wielu przypadkach zaś to po prostu objaw zwichnięcia czy skręcenia.
Bólom stawów towarzyszą zwykle takie objawy, jak zaczerwienienie, opuchlizna (gdy obecny jest stan zapalny), sztywność i niedostateczna ruchomość stawu, ból podczas poruszania się, problemy ze snem. Co ciekawe, wiele syntetyków aptecznych stosowanych na bóle i stany zapalne stawów zawiera w sobie wyciągi ziołowe. To dlatego, że zioła mają wyjątkowo dobroczynny wpływ na terapię stawów. Korzystanie z ziół to także dobry pretekst ku temu, by wprowadzić pozytywne zmiany w naszym stylu życia i diecie. Ruch, odpowiednia waga ciała oraz zbilansowany jadłospis pomagają zapobiegać zwyrodnieniom stawów. Zioła na bóle stawów i kręgosłupa – jakie wybrać?
Żywokost lekarski – nazwa zobowiązuje
Korzeń żywokostu to nieoceniony surowiec przeciwzapalny i przeciwbólowy. Zastosowanie lecznicze mają także jego liście. Roślina zawiera bogactwo substancji aktywnych, w tym śluzy, alantoinę, olejki eteryczne, polifenole, fruktany, sterole, garbniki, a także sole mineralne. Ma łagodzące i aseptyczne działanie na skórę. Łagodzi i regeneruje stawy oraz ścięgna, Zmniejsza opuchliznę, rozgrzewa, aktywizuje rozrost kości. Obecnie niesamowicie popularny jest olej żywokostowy (faktycznie pozyskiwany przez macerowanie fioletowego korzenia w olejach rafinowanych), który można wcierać w obszary objęte stanem zapalnym.
Żywokost znajdziemy też w maściach na bóle stawów i bóle reumatyczne i w mieszankach do sporządzania okładów. Najlepsze działanie ma świeży korzeń żywokostu, z którego możemy przygotować okład. Korzeń wystarczy zetrzeć, rozrobić w wodzie i położyć na bolący staw, a następnie zawinąć gazą. Preparaty żywokostowe Uśmierzają ból kości i mięśni, zmniejszają opuchliznę, poprawiają ruchomość stawów i ich regenerację, pomagają w bólach pleców, wspomagają rehabilitację stłuczeń i zwichnięć, przyśpieszają gojenie siniaków i blizn. Żywokost stosujemy wyłącznie zewnętrznie. Wewnętrznie może mieć działanie toksyczne.
Czarci pazur – hakorośl
Kolejne ziele wyjątkowo skuteczne w łagodzeniu dolegliwości kostno-stawowych to hakorośl, zwana inaczej czarcim lub szatańskim pazurem. Swoją nazwę ta płożąca roślina zawdzięcza wyglądowi owoców, wyposażonych w liczne haczyki, przypominające czarcie szpony. Hakorośl rozesłana jest tym bardziej interesująca, że rośnie jedynie w wybranych obszarach Afryki. To stamtąd trafia do Mieszanek ziołowych i preparatów na bolące stawy. Głównym surowcem zielarskim jest tutaj, podobnie jak w przypadku żywokostu, korzeń.
Możemy go nabyć już w formie wysuszonej i sproszkowanej. Ekstrakty korzenia hakorośli i jego wyciągi stosuje się w produkcji żelów do smarowania, a także kapsułek do suplementowania. Czarci pazur wspomaga terapię urazów, stanów zapalnych oraz zwyrodnień stawów i kości, łagodzi ból stawów i kręgosłupa, Zmniejsza opuchliznę. Jest pomocny dla osób cierpiących na reumatyzm i artretyzm. Kuracja hakoroślą pomaga zwiększyć ruchomość stawów i pozostać aktywnym seniorem.
Dzika róża na wczesnym etapie zmian zwyrodnieniowych
W leczeniu bólu i zmian zwyrodnieniowych stawów pomocny jest proszek z dzikiej róży. Niestety takich właściwości nie mają Przetwory na bazie owoców, np. dżemy, konfitury czy wina. W procesie obróbki cieplnej dochodzi bowiem do rozpadu zawartego w roślinie galaktolipidu, który ma właściwości łagodzące i przeciwbólowe. Dziką różę w postaci proszku najlepiej suplementować na etapie wczesnych zmian zwyrodnieniowych.
Kuracja zmniejsza sztywność stawów i pozwala na regularną aktywność fizyczną. Udowodniono również, że kilkutygodniowe suplementowanie tego preparatu umożliwia pacjentowi zmniejszenie dawek przyjmowanych leków przeciwzapalnych. Pamiętajmy, że dzika róża jest bezpieczna dla zdrowia. A leki syntetyczne mogą obciążać organizm skutkami ubocznymi.
Zioła na stawy prosto z kuchni
Aby wzmocnić i ochronić stawy za pomocą ziół, nie musimy wypijać i suplementować niezliczonych ilości preparatów. Jeśli doskwierają nam bóle stawów, warto mieć pod ręką żywokost czy preparat na bazie hakorośli. Na co dzień jednak możemy zadbać o stawy Stosując właściwą dietę. Tam również nie może zabraknąć ziół. Dobry wpływ na pracę i zdrowe stawy mają chociażby rozmaryn, przeciwzapalna kurkuma i antyseptyczne goździki. Możemy dodawać je do wielu potraw i napojów, a z kurkumy przygotowywać antyoksydacyjne shoty.
Inne zioła ka ból stawów i kręgosłupa
- Moringa olejodajna
- Cherimoya (Flaszowiec peruwiański)
- korzeń maca
- Garcinia Cambogia (Tamaryndowiec malabarski)
- Czosnek niedźwiedzi
- Lawenda
- Wiązówka błotna
- Ziele angielskie