Z bólem zęba trudno wygrać na dłuższą metę. Prędzej czy później będziemy musieli zgłosić się z naszym bólowym problemem do dentysty. Bez dwóch zdań warto to zrobić jak najszybciej, by nie pozwolić na rozwój stanu zapalnego. W czasie oczekiwania na wizytę możemy jednak sięgać po środki przeciwbólowe. Oprócz konwencjonalnych tabletek i kapsułek, pomocne okażą się również zioła o działaniu przeciwzapalnym i uśmierzającym ból.
- Czy zioła na ból zęba faktycznie pomagają?
- Ból zęba – możliwie przyczyny
- Zioła na ból zęba – chwilowa ulga czy prawdziwe działanie?
- Szałwia i rumianek – płukanki na bolące zęby
- Na ból zęba – goździki zamiast tabletki
- Olejki eteryczne jako remedium na ból zęba
- Inne zioła na ból zębów oraz infekcje jamy ustnej
Czy zioła na ból zęba faktycznie pomagają?
Zioła na ból zęba? Oczywiście, że tak! Choć większość osób zanim dotrze do dentysty ratuje się tabletkami przeciwbólowymi, zioła mają zaskakująco skuteczne Działanie przeciwbólowe i wspomagające. Ból zęba to zdecydowanie jeden z najgorszych rodzajów bólu, dlatego stosując środki zaradcze, liczymy na ich efektywne działanie i szybkie uczucie ulgi. Kapsułki i tabletki przeciwbólowe działają dość dobrze. A jak jest z ziołami? Na jakie problemy związane z bolącym zębem można je stosować?
Ból zęba – możliwie przyczyny
Gdy boli nas ząb, rzadko znamy faktyczne źródło bólu. Sami nie jesteśmy w stanie dokładnie ocenić stanu naszych zębów. Tylko dentysta może stwierdzić, Co stanowi problem i przyczynę bólu, a przede wszystkim, jak bardzo zaawansowany jest ubytek lub stan zapalny. Środki, które stosujemy przed wizytą u specjalisty mają więc działanie ogólnie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ból może być zaś spowodowany ubytkami w zębie na skutek rozwoju próchnicy, pęknięciem szkliwa, stanem zapalnym miazgi zęba, tworzącym się pod nią ropniem czy neuralgią (nerwobólem). Jako dotkliwy ból zęba możemy odczytywać również stan zapalny zlokalizowany w obszarze przyzębia. Wyjątkowo boleśnie objawia się również zapalenie okostnej.
Zioła na ból zęba – chwilowa ulga czy prawdziwe działanie?
Zioła to prawdziwi sprzymierzeńcy w łagodzeniu stanu zapalnego panującego w jamie ustnej. Popularne płukanki ziołowe mają właściwości aseptyczne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Obolałej jamie ustnej i dziąsłom, a także krtani przynoszą dość znaczną ulgę. Co ważne, zioła stosowane w Chorobach i stanach zapalnych zębów, przyzębia i jamy ustnej ograniczają rozwój infekcji. Warto jednak pamiętać, że wiele ziół wykazuje również odczuwalne działanie przeciwbólowe i uśmierzające, dzięki czemu możemy stosować je bezpośrednio na bolący ząb. Środki te sprawdzą się w przypadku bólu o lekkim i średnim natężeniu, natomiast wspomagające płukanki możemy stosować także w cięższych rodzajach bólu.
Szałwia i rumianek – płukanki na bolące zęby
Jedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych do przygotowywania płukanek jest szałwia lekarska. Ceni się ją głównie ze względu na właściwości bakteriobójcze. Szałwia jest sprawdzonym Remedium na bóle i stany zapalne w obrębie jamy ustnej, jej ekstrakty dodaje się również do cukierków ziołowych do ssania na bolące gardło. Aby ulżyć sobie w bólu zęba za pomocą szałwii, należy łyżkę suszonych liści zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem około kwadrans. Po zaparzeniu napar studzimy i cedzimy. Płukankę stosujemy kilka razy dziennie.
Działanie odkażające i bakteriobójcze szałwii wynika z zawartości olejku eterycznego, w skład którego wchodzą takie substancje jak tujon, borneol, cyneol, kamfora, pinen i octan borneolu. Ponadto szałwia zawiera ściągający i odkażający karnozol. Działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne wspierają też garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, saponiny i triterpeny. Roślina jest też źródłem witamin i minerałów.
Inny, sprawdzony i dostępny środek na ból zęba oraz towarzyszący mu stan zapalny, to rumianek. Z rumianku, podobnie jak z liści szałwii, możemy przygotować napar do płukania jamy ustnej. Rumianek zawiera olejki eteryczne, w którym występuje chamazulen, bisabolol, matrycyna czy myrcen. W kwiatach rumianku obecne są ponadto apigenina, kumaryny i kwasy fenolowe, wszystkie o działaniu hamującym na stan zapalny.
Na ból zęba sprawdzi się również płukanka z mięty o działaniu odkażającym i odświeżającym.
Na ból zęba – goździki zamiast tabletki
Jednym z najstarszych sposobów radzenia sobie z bolącym zębem jest żucie suszonego goździka. Goździki, które znamy doskonale jako świąteczną, aromatyczną przyprawę, to wysuszone pąki kwiatowe goździkowca. O ich Właściwościach terapeutycznych decyduje zawartość olejku goździkowego, na który w większości składa się eugenol. To właśnie eugenol, pochodna fenolu, nadaje goździkom oraz olejkowi właściwości przydatne podczas próby zwalczenia bólu zęba, chętnie wykorzystywane również w stanach zapalnych i bólu gardła. Eugenol wyróżnia się działaniem miejscowo znieczulającym i silnie odkażającym. Poza tym olejek goździkowy zawiera również salicylan metylu o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Aby Uśmierzyć lub złagodzić ból zęba, możemy sięgnąć po dostępne w większości sklepów suszone goździki. Pojedynczy suszony pąk wystarczy żuć i przygryzać bolącym zębem. W kilka chwil poczujemy ulgę.
Olejki eteryczne jako remedium na ból zęba
W zależności od pochodzenia goździkowca korzennego, Pozyskany z pąków olejek goździkowy może zawierać od 78 do nawet 93% uśmierzającego eugenolu. Z tego względu, zamiast goździków na ból zęba możemy stosować czysty olejek goździkowy. W tym celu gazę lub wacik nasączamy olejkiem goździkowym i przykładamy do bolącego zęba. Należy przy tym pamiętać, że eugenol jest substancją o pewnej toksyczności. Oprócz niego w olejku goździkowym znajdują się też niewielkie ilości alkoholu metylowego. Niskie stężenia substancji toksycznych nie powinny nam zaszkodzić przy sporadycznym stosowaniu, warto jednak pamiętać o takiej ewentualności. Niższe stężenie eugenolu, ale też mniej efektywne działanie wykazuje ponadto olejek cynamonowy.
To jednak nie wszystkie olejki eteryczne, których właściwości przeciwbólowe i odkażające możemy wykorzystać przy bólu zęba. Do dyspozycji mamy również olejek kamforowy i olejek jodłowy. Należy pamiętać, aby olejków eterycznych nie spożywać, a ograniczyć się jedynie do stosowania wewnątrz jamy ustnej, wobec konkretnego zęba, którego ból nam dokucza.
Inne zioła na ból zębów oraz infekcje jamy ustnej
- Acmella (spilanthes oleracea)
- Czapetka
- Lulek czarny (lulek jadowity, szalej czarny)
- Gorczyca biała
- Żyworódka pierzasta (kalanchoe pinnata)
- Nawłoć pospolita
- Arnika górska
- Eukaliptus
- Hyzop lekarski
- Morwa czarna, morwa biała
- Rdest ptasi
- Tatarak zwyczajny