Ałun – minerał o cenionych właściwościach antyseptycznych

Ałun

Ałun to minerał pochodzący głównie ze skał magmowych, naturalny kamień, który już w czasach antycznych był wykorzystywany do celów kosmetycznych. Dziś kojarzony jest głównie jako alternatywa dla klasycznych antyperspirantów, jednak wiele osób stroni tutaj także od stosowania ałunu. W czym tkwi przyczyna i czy ostatecznie ałun można uznać za zdrowy kosmetyk?

Właściwości ałunu są znane od starożytności. Minerał ten już w czasach antycznych wykorzystywali Egipcjanie, Rzymianie oraz Grecy, ałunu ponadto używano także w starożytnych Chinach. Głównym celem stosowania tego minerału było odkażanie drobnych ran na skórze oraz eliminowanie bakterii. Ałun jest bowiem świetnym antyseptykiem. Cechę tę wykorzystuje również współczesna branża kosmetyczna, w której ałun funkcjonuje głównie jako naturalny środek przeciwko poceniu się i przykremu zapachowi.

Ałun – charakterystyka i właściwości

W stanie naturalnym ałun przybiera formę kryształu. Jest to minerał dostępny także w Polsce – jego złoża znajdują się na przykład na Dolnym Śląsku i w okolicach Sandomierza czy Międzyzdrojów. Ałun, który kupimy w aptece i w drogerii ma formę kostki lub sztyftu, ale produkuje się go też w formie proszku Natomiast dzięki zmieszaniu sproszkowanego ałunu z wodą otrzymujemy spray, postać bardzo wygodną w użyciu i praktyczną.

Chemicznie rzecz ujmując, ałun to dwunastowodny siarczan glinowo-potasowy. Jest surowcem naturalnym i bezpiecznym. Różne branże wykorzystują różne rodzaje ałunów – ich odmian jest więcej. Oprócz glinowo-potasowego, mamy również sodowo-potasowy, potasowo-amonowy czy stosowany w garbarstwie ałun potasowo-chromowy. Ma przede wszystkim właściwości antyseptyczne – eliminuje bakterie oraz zapobiega ich rozwojowi, poza tym obkurcza naczynia krwionośne, zamyka pory i działa ściągająco.
Ponieważ natychmiast tamuje niewielkie krwawienia i dezynfekuje rany oraz otarcia, jest doskonałym kosmetykiem do stosowania po goleniu. Ałun przyspiesza także gojenie się ran i siniaków, jest skutecznym środkiem na stany zapalne skóry, takie jak trądzik i krosty. Minerał ten łagodzi ponadto podrażnienia oraz zaczerwienie, opuchliznę i swąd po ukąszeniach owadów.

Korzystając z ałunu kosmetycznego, powinniśmy wiedzieć, że to produkt o identycznych właściwościach, jednak jest on przetworzony, ponieważ producenci uzyskują go na drodze laboratoryjnej z ałunitu, innego minerału o bardzo zbliżonych cechach.

Ałun

Ałun – bezpieczeństwo stosowania

Generalnie ałun jest uznany za substancję bezpieczną. Warto jednak pamiętać, że składa się z soli glinu, a więc jeśli szukamy alternatywy dla antyperspirantów z dodatkiem glinu, ałun nie będzie dobrym rozwiązaniem, bo również dostarcza tego pierwiastka. Jednak czy ilość, na którą jesteśmy wystawieni stosując ten kosmetyk, może być szkodliwa?
Glin z ałunu oraz produktów go zawierających, a także z ałunów kosmetycznych, rzeczywiście wchłania się przez skórę. Jest to jednak wchłanianie na niskim poziomie i żadne badania nie wykazały nigdy wysokiej szkodliwości ałunu.

Ałun – jak działa i jak go stosować?

Ałun zyskał powszechne uznanie jako kosmetyk po goleniu i do stosowania pod pachami, ponieważ ogranicza rozwój bakterii na skórze. To właśnie one odpowiedzialne są za powstawanie przykrego zapachu podczas pocenia się. Ałun świetnie odkaża skórę i neutralizuje niekorzystny zapach. Jak go używać? Kostkę lub sztyft należy najpierw zwilżyć wodą, a następnie posmarować nim skórę pod pachami czy miejsca po goleniu, np. okolice bikini. Można stosować go bezpośrednio na zacięcia, otarcia i skaleczenia, pamiętając przy tym, że skóra będzie wtedy nieco szczypać.

Ałun w proszku można z kolei stosować tak jak talk kosmetyczny. Poleca się również antyseptyczne i odświeżające moczenie stóp w wodzie z ałunem w celu ograniczenia potliwości i eliminacji bakterii.

Ałun jest surowcem bezbarwnym i bezwonnym, jednak jeśli chcemy nadać mu zapach, możemy skropić go olejkiem eterycznym. To minerał bardzo wydajny. Mała kostka ałunu starczy na więcej niż rok stosowania, nawet przy codziennym nakładaniu na skórę.

Dodaj komentarz