Nieżyt nosa to niezbyt groźny, ale uciążliwy objaw związany najczęściej z przeziębieniem. Zioła mogą skutecznie zmniejszyć jego uciążliwość. Odpowiednio stosowane są dobre zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Po które zioła warto sięgnąć w trakcie nieżytu nosa i jak ich używać?
- Nieżyt nosa, katar, przeziębienie – gdy wirusy panoszą się w organizmie
- Kwiat czarnego bzu oraz kwiat lipy na wzmocnienie
- Tymianek właściwy udrożni drogi oddechowe
- Rumianek pospolity przegoni wirusy i złagodzi stan zapalny
- Anyż na chrypkę i podrażnione gardło
- Majeranek ułatwi oddychanie
- Olejek eteryczny, a może rozgrzewający napar ziołowy?
Nieżyt nosa, katar, przeziębienie – gdy wirusy panoszą się w organizmie
Nic tak nie uprzykrza okresu jesienno-zimowego jak nieżyt nosa. Jego najważniejszym objawem jest bowiem katar, na który składają się zatkany nos, cieknąca wydzielina z nosa, zapalenie lub łzawienie spojówek, swędzenie, kichanie, drapanie w nosie, a najczęściej także ból głowy i kaszel. Nieżyt nosa jest Stanem zapalnym błony śluzowej nosa, powodowanym najczęściej przez wirusy, rzadziej bakterie. Zwykle, kiedy mówimy, że jesteśmy przeziębieni lub mamy katar, oznacza to właśnie nieżyt nosa ostry prosty – rozwijający się w wyniku infekcji wirusowej. Nieżytowi nosa tego typu towarzyszy też ogólne osłabienie organizmu. Mamy wówczas problem ze swobodnym oddychaniem, a wydzielina spływająca z nosa do gardła powoduje dodatkowo uporczywy kaszel i drapanie.
W aptekach dostępne są preparaty farmakologiczne, które aplikowane bezpośrednio do nosa obkurczają błonę śluzową i hamują wytwarzanie wydzieliny. Nie można ich jednak stosować zbyt długo i nie są one odpowiednie dla wszystkich. Podobnie jest z innymi środkami na przeziębienie i grypę (w saszetkach lub w tabletkach). Zioła stanowią wobec nich naturalną alternatywę, znacznie mniej inwazyjną i bezpieczniejszą. Można je wykorzystywać na różne sposoby, nie tylko do inhalowania.
W czasie przeziębienia i kataru powinniśmy sięgać po zioła o specyficznych właściwościach. Zwracajmy uwagę na te o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, udrożniające górne drogi oddechowe, rozrzedzające wydzielinę z nosa, łagodzące bóle głowy, a przede wszystkim przeciwzapalne. Wiele ziół skutecznie łagodzi różnorakie stany zapalne. Wybierajmy je z głową, szczególnie jeśli mamy zamiar leczyć nimi dzieci. Sprawdź najlepsze zioła na katar i przeziębienie.
Kwiat czarnego bzu oraz kwiat lipy na wzmocnienie
Syrop z kwiatów czarnego bzu to świetna naturalna alternatywa dla aptecznych syropów. Warto zrobić go samodzielnie. Przyda się, jeśli nieżytowi nosa towarzyszy gorączka i osłabienie. Czarny bez działa moczopędnie, napotnie i przeciwgorączkowo. Napotnie i moczopędnie na organizm wpływa również herbata z kwiatów lipy, która ponadto złagodzi chrypkę i kaszel oraz pokryje gardło ochronnymi śluzami.
Tymianek właściwy udrożni drogi oddechowe
Swój intensywny aromat tymianek zawdzięcza bogactwu olejków eterycznych. Do najważniejszych związków w nich zawartych zaliczymy tymol o skutecznym działaniu przeciwzapalnym. Tymol ułatwia oddychanie, udrożnia drogi oddechowe, pomaga zwalczyć bakterie oraz wirusy, które zainfekowały gardło, zatoki, jamę ustną oraz błonę śluzową nosa. Podczas kataru możemy przyrządzić sobie inhalację z zielem tymianku, pić napar, stosować olejek tymiankowy lub sięgnąć po tymiankowy syrop.
Rumianek pospolity przegoni wirusy i złagodzi stan zapalny
Rumianek hamuje wydzielanie substancji odpowiedzialnych za stany zapalne. Ma też sprawdzone właściwości odkażające. Od wieków stosuje się go zewnętrznie oraz wewnętrznie, m.in. w trakcie przeziębienia i kataru. Rumianek podczas choroby można po prostu pić, jednak dodatkowym wsparciem w leczeniu będą inhalacje. Rumianek jest jednym lepszych ziół służących do Domowych inhalacji, gdyż cechuje go wysoka zawartość olejków eterycznych. Wśród nich wyróżniają się zwłaszcza spiroeter, bisabolol oraz chamazulen, wszystkie o działaniu bakteriobójczym i przeciwalergicznym.
Anyż na chrypkę i podrażnione gardło
Podobnie jak w przypadku innych roślin w tym zestawieniu, mocną stroną anyżu jest wysoka zawartość olejków eterycznych o działaniu przeciwzapalnym i wirusobójczym. Anyż łagodzi katar, działa lekko wykrztuśnie, łagodzi chrypkę, nawilża błony śluzowe. Z anyżu możemy przygotować nalewkę lub inhalację.
Majeranek ułatwi oddychanie
Wielu z nas zna doskonale pierwszorzędny specyfik na przeziębienie, jakim jest maść majerankowa. Intensywnie zielona i pachnąca pomaga w oddychaniu przy zatkanym nosie oraz łagodzi podrażnienia naskórka powodowane częstym wycieraniem nosa. Do jej stosowania pod nosek bardzo łatwo przekonać dzieci, ale i dorośli chętnie sięgają po ten preparat w czasie kataru.
Olejek eteryczny, a może rozgrzewający napar ziołowy?
Bardzo skuteczne w udrożnianiu dróg oddechowych są olejki eteryczne. Aromaterapia łagodzi stany zapalne, bóle mięśni i głowy, działa bakteriostatycznie i przegania wirusy. Pamiętajmy jednak, że olejki eteryczne to preparaty O wysokiej koncentracji substancji aktywnych i mogą wywoływać działania niepożądane. Nie dodawajmy ich do nebulizatorów (zwłaszcza podczas inhalacji dziecka), kąpieli (mogą podrażnić skórę, gdyż nie rozpuszczają się w wodzie) i bądźmy ostrożni w trakcie tradycyjnych inhalacji z miską wody. Jeżeli sięgamy po olejki eteryczne na nieżyt nosa, wybierajmy te najlepiej znane i najbardziej bezpieczne, np. olejek lawendowy lub olejek rumiankowy.
Dorośli mogą stosować także inne olejki, np. eukaliptusowy, który jest niewskazany dla dzieci. Poza tym na zatkany nos może pomóc olejek z drzewa herbacianego, anyżowy, sosnowy, szałwiowy. Olejek aplikujemy Do kominka aromaterapeutycznego, nawilżacza z funkcją inhalacji lub wkraplamy do garnka z wrzącą wodą i dajemy jej odparować. Dzieciom można również naklejać nasączone aromatem wybranych olejków plastry na ubrania.
Napary ziołowe, choć są łagodniejsze w działaniu, również pomogą nam rozprawić się z osłabieniem czy gorączką oraz skrócą czas trwania infekcji. Nadają się też znakomicie do płukania jamy ustnej oraz gardła, a także do przygotowywania Klasycznych, tradycyjnych inhalacji z miską gorącej wody i ręcznikiem. Zioła możemy ponadto podawać w formie przetworzonej – nalewki, konfitury, miody, a przede wszystkim syropy sprawdzą się podczas przeziębienia i nieżytu nosa doskonale. Właściwości łagodzące katar mają także inhalacje z Sosny.