Babka płesznik należy do rodziny babkowatych i pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W Polsce rośnie tylko, jeśli została zasadzona – nie występuje dziko.
Właściwości i zastosowanie babki płesznik
Babka płesznik to jednoroczna roślina o wysokości do 40 cm i rozgałęzionej, gęsto owłosionej łodydze obrośniętej równowąskimi, niewielkimi liśćmi. Z kątów liści wyrastają drobne kwiaty zebrane w charakterystyczne kłosy. Nasiona babki płesznik przypominają wyglądem siemię lniane i tak jak ono zawierają w sobie dużo śluzu. Są gładkie i podłużne o długości około 2 mm. Po jednej stronie widoczna jest podłużna bruzda, która ograniczona jest dwoma zgrubiałymi brzegami.
Babka płesznik znajduje najlepsze zastosowanie jako środek na biegunki i zaparcia – ze względu na dużą zawartość śluzu ułatwia wypróżnianie się jednocześnie chroniąc przewód pokarmowy przed podrażnieniem. Zioło te, ze względu na dużą zawartość błonnika może pomóc w diecie odchudzającej – jej zażywanie sprawia, że apetyt jest zdecydowanie mniejszy. Pomaga w leczeniu takich schorzeń jak hemoroidy oraz obniża poziom cukru we krwi. Oprócz tego zwalcza zły cholesterol powodując jednoczesne wzrastanie poziomu dobrego cholesterolu.
Osoby dorosłe powinny spożywać około ośmiu łyżeczek babki płesznik, dwa – trzy razy dziennie i pić przy tym około 1,5 – 2 l wody każdego dnia, aby odczuć dobroczynny wpływ zioła na organizm.