Rosnący na łąkach, nieużytkach i ugorach, chaber bławatek jest u nas uznawany za chwast. Trudno jednak odmówić mu niezwykłych walorów estetycznych, a i w ziołolecznictwie zajmuje ważne miejsce. Bławatek służy m.in. do pielęgnacji oczu i skóry wokół nich. Działanie prozdrowotne mają też napary do picia czy nalewki przygotowane na bazie bławatka. Co warto wiedzieć o tej pięknej roślinie?
Charakterystyka chabra bławatka
Bławatki to rośliny jednoroczne, należące do astrowatych. Ich cechą charakterystyczną są kwiaty w kolorze szafirowoniebieskim i błękitnym, kwitnące od maja do września. Bławatki bywają też białe lub purpurowo-fioletowe, ale naprawdę hipnotyzujące są te o intensywnie niebieskich odcieniach. W modzie i wzornictwie popularny jest zresztą kolor chabrowy.
Chaber bławatek w medycynie ludowej wykorzystywany był od dawien dawna do leczenia nieskomplikowanych stanów zapalnych oczu. Poza tym może pomóc także podczas biegunki i w przebiegu schorzeń dróg moczowych. Napary z bławatka do przemywania skóry mają działanie łagodzące. To wszystko dzięki zawartości licznych substancji przeciwzapalnych. Ich główną grupę stanowią w bławatku protocyjaniny, które odpowiadają też za barwę kwiatów. Protocyjanina występuje także w płatkach róż, w których przybiera kolor czerwony. Jest mieszaniną antocyjanów, flawonów oraz składników mineralnych (żelaza, wapnia i magnezu).
Poza tym chaber bławatek zawiera również bogactwo flawonoidów, kumaryn i kwasów fenolowych. Wszystkie mają działanie łagodzące, antybakteryjne i antyoksydacyjne. Ta ostatnia właściwość jest szczególnie ceniona w profilaktyce nowotworowej oraz w przeciwdziałaniu procesom starzeniowym skóry.
Chaber bławatek w kosmetykach i środkach higienicznych
Ekstrakty z bławatka znajdziemy przede wszystkich w płynach do demakijażu oczu i w kosmetykach pod oczy. Mają działanie łagodzące i ściągające, Działają antyseptycznie. Kosmetyki do pielęgnacji tego obszaru są odpowiednie dla osób o skórze wrażliwej, cierpiących na podrażnienia oczu i powiek. Chaber bławatek doskonale nawilża i kondycjonuje cienką oraz wrażliwą skórę wokół oczu, niweluje zaczerwienienie, odświeża i zmiękcza, nadaje jej ładny, równy koloryt.
Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i normalizujące jest stosowany w kosmetykach do Pielęgnacji cery tłustej i problemowej, a także suchej i zmęczonej. Łagodzi zmiany trądzikowe, nadmierny łojotok, zdecydowanie poprawia stan oraz odcień skóry zmienionej stanami zapalnymi. Poleca się go również do cery naczynkowej i wrażliwej.
Wyciąg z chabra bławatka spotkamy też w płynach do higieny intymnej. Normalizujące i przeciwzapalne właściwości ekstraktów bławatkowych wykorzystuje się ponadto w komponowaniu szamponów przeciwłupieżowych.
Jak wykorzystać chaber bławatek?
Ziołolecznictwo zna i proponuje wiele zastosowań tej rośliny. Na zmęczone i podrażnione oczy (również w trakcie zapalenia spojówek) zielarze zalecają przygotowanie naparu z ziela i przykładanie do powiek zamoczonych w nim kompresów. Z kolei picie herbatki ziołowej z bławatkiem ma działanie moczopędne i oczyszczające, wpływa korzystnie na pracę nerek.
Dodanie naparu do kąpieli Sprzyja gojeniu się podrażnień skóry i działa terapeutycznie przy grzybicy. Bławatek ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne – takich właściwości nabywają wszystkie preparaty przygotowane z jego ziela, m.in. miód. Z błękitnych kwiatów chabra możemy wyprodukować również domowej roboty nalewkę, tzw. chabrówkę.