Czarci pazur, znany także pod nazwą hakorośl, to roślina, której absolutnie nie należy się obawiać. Przeciwnie – zioła oraz preparaty lecznicze zawierające hakorośl mają korzystne działanie łagodzące i są bardzo skuteczne w terapii zwyrodnień oraz bólu stawów. W jaki sposób możemy wykorzystać czarci pazur i czym charakteryzuje się ten gatunek?
Skąd pochodzi czarci pazur?
Czarci pazur (hakorośl, diabelski pazur) pochodzi z Afryki i jest rośliną płożącą. Należy do rodziny połapkowatych, a swoją nazwę zawdzięcza haczykowatym wyrostkom, zlokalizowanym na powierzchni owoców. Co ciekawe, roślina rośnie i jest pozyskiwana jedynie na terenie Namibii i Botswany. Wiąże się to z wysoką ceną surowca. Jeśli jednak wziąć pod uwagę jej skuteczność w terapii niektórych schorzeń, prawdopodobnie jest to cena, którą warto zapłacić.
Najważniejszą dla fitoterapii częścią hakorośli rozesłanej jest jej bulwiasty korzeń. Poza tym czarci pazur bardzo ładnie kwitnie – wówczas płożącą się przy ziemi roślinę ozdabiają imponujące, Czerwone kwiaty w kształcie kielichów.
Ból stawów – wybierz diabelski pazur
Owoce hakorośli, wyposażone w przypominające pazury końcówki, nadają jej jedynie nazwę i charakter. W lecznictwie znaczenie ma przede wszystkim korzeń czarciego pazura, przybierający postać bulwy spichrzowej. Bulwy te kształtują się w porze deszczowej i przypominają wyglądem prążkowaną tarczę. Tarczę tę kroi się w plastry, a następnie suszy i rozdrabnia. Sproszkowany, żółtobrunatny ekstrakt trafia do leków i suplementów lub jest sprzedawany jako osobny surowiec. Cieszy się dużą popularnością zwłaszcza u aktywnych fizycznie seniorów, którzy chcą pozbyć się sztywności w stawach i zaradzić bólom pleców. Czarci pazur docenią również sportowcy, który chcieliby odbudować swoją sprawność po urazach i kontuzjach.
Korzeń hakorośli – bogactwo substancji przeciwzapalnych
Czarci pazur ma silne działanie przeciwzapalne, łagodzi ból stawów oraz mięśni, zmniejsza opuchliznę, regeneruje, wzmacnia więzadła oraz ścięgna. Skutecznie złagodzi ból pleców i kręgosłupa. Jest pomocny w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, a nawet osteoporozy. Tak działa zarówno ekstrakt wchodzący w skład preparatów przeciwzapalnych, jak i żel na bazie wodno-alkoholowego wyciągu z korzenia hakorośli. Aby móc wyobrazić sobie siłę działania hakorośli, warto wiedzieć, że jej ekstrakty podaje się również koniom dla wzmocnienia ich stawów i więzadeł.
Skąd biorą się tak silne właściwości czarciego pazura? Jego bulwiasty korzeń zawiera wiele substancji przeciwzapalnych, np. flawonoidy i fenolokwasy. Jednak Największe znaczenie dla fitoterapii mają znajdujące się w nim irydoidy, które wykazują nie tylko działanie przeciwzapalne, ale też przeciwbólowe i znieczulające. Wiele związków z hakorośli ma również właściwości antyoksydacyjne.
Jak nietrudno odgadnąć, po tak silnie działające ziele nie mogą niestety sięgać wszyscy. Dotyczy to w szczególności osób chorujących na nadciśnienie, które zażywają leki obniżające ciśnienie krwi. Hakorośl jest też Niewskazana u osób z wrzodami żołądka i dwunastnicy.
Czarci pazur wzmacnia organizm i oczyszcza
Hakorośl jest niezwykle pomocna na bolące oraz sztywniejące mięśnie i stawy. Tym wyróżnia się przede wszystkim, ale tu nie kończą się jej właściwości prozdrowotne. Wyciąg z czarciego pazura jest Tradycyjnie stosowany przez rdzenne ludy Afryki w leczeniu zaburzeń układu trawiennego. Stymuluje on produkcję żółci, korzystnie wpływa na stan wątroby (zobacz też inne zioła na wątrobę), a także wspomaga pracę trzustki oraz jelita cienkiego. Stosuje się go ponadto wspomagająco w chorobach autoimmunologicznych. Skutecznie odtruwa organizm.