Czarnuszka znana jest ludzkości od stuleci. Już starożytni faraonowie używali jej w celach leczniczych. Ta niepozorna roślina wpływa korzystnie na funkcjonowanie wielu narządów, wzmacnia układ odpornościowy, łagodzi stany zapalne, ma działanie przeciwgrzybicze. Ziarenka czarnuszki zawierają ogromne ilości przeciwutleniaczy, a także substancji o właściwościach antynowotworowych. Poznaj jej niezwykłą moc.
Skąd pochodzi czarnuszka?
Czarnuszkę przywieziono do Europy z południowo-wschodniej Azji oraz Azji Mniejszej, gdzie rośnie dziko po dziś dzień. Pisma starożytnych pełne są wzmianek na temat jej niezwykłych właściwości. W dawnych wiekach czarnuszka była remedium na wiele dolegliwości, mniej lub bardziej poważnych. W początkach nowej ery Chińczycy używali jej w leczeniu chorób serca, a także w łagodzeniu objawów chorób psychicznych.
Jak czarnuszka działa na organizm?
Czarnuszka jest cennym źródłem witamin oraz innych składników odżywczych. Wpływa kojąco na system nerwowy, polepsza samopoczucie i wzmacnia kondycję, przyczyniając się do ogólnej poprawy zdrowia. Zmniejsza też poziom kortyzolu (hormonu stresu) oraz adrenaliny we krwi, dlatego można ją stosować jako naturalny środek uspokajający. Dzięki właściwościom antystresowym zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału. Lekarze zalecają spożywanie czarnuszki przy podwyższonym poziomie cholesterolu oraz w przypadku zaburzeń hormonalnych.
Właściwości antynowotworowe
Badania naukowe pokazały, że czarnuszka może być z powodzeniem wykorzystywana w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych. Zawarte w niej substancje osłabiają komórki rakowe piersi, szyjki macicy i okrężnicy. Dotychczasowe badania sugerują, że niektóre związki mogą hamować rozwój Komórek rakowych centralnego układu nerwowego. Czarnuszka neutralizuje również działanie komórek białaczki i zapobiega negatywnym skutkom promieniowania jonizującego podczas radioterapii. Co ważne, zawarte w roślinie substancje nie niszczą zdrowych komórek.
Co można leczyć czarnuszką?
Czarnuszka łagodzi objawy wielu chorób, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie i medycynie. Pomaga w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych i zapalenia oskrzeli, zwalcza też kaszel. Olejki eteryczne występujące naturalnie w czarnuszce zwiększają objętość oskrzeli i ułatwiają usunięcie zalegającej wydzieliny. W odróżnieniu od niektórych leków przeciwhistaminowych, wykorzystywanych w leczeniu tych chorób, czarnuszka nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Ba, łagodzi nawet objawy kataru siennego.
Czarnuszka przydaje się też astmatykom. Kilka niewielkich dawek wyciągu z czarnuszki zauważalnie łagodzi objawy alergii. Osoby chorujące na astmę dzięki czarnuszce mogą więc ograniczyć ilość przyjmowanych leków.
Czarnuszka ze względu na swoje prozdrowotne właściwości jest doskonałym remedium na wiele schorzeń. Ale nie tylko. Stosuje się ją też w celach upiększających. Oleje z czarnuszki to bardzo dobre kosmetyki: nawilżają, regenerują i ujędrniają skórę, zapobiegają tworzeniu się zmarszczek, zwalczają trądzik. Gama zastosowań tej rośliny jest więc naprawdę szeroka.