Twoja domowa kolekcja ziół zajmuje zbyt dużo miejsca? Na rynku pojawiają się rozwiązania, dzięki którym pasjonaci ziołowych upraw mogą powiększać i ulepszać swoje ziołowe zasoby bez poświęcania na to przestrzeni. Do takich rozwiązań możemy zaliczyć stojaki na zioła.
Stojak na zioła to sprytne rozwiązanie do każdej kuchni. Poszczególne stojaki umożliwiają nam prawidłowe przechowywanie suszonych ziół, które dłużej zachowują swoje właściwości. Z kolei stojaki na zioła w doniczkach to świetny pomysł na domową hodowlę roślin świeżych. Nazywa się je również ogrodami wertykalnymi, ponieważ przeważnie posiadają pionową konstrukcję, która pozwala na optymalne zagospodarowanie miejsca przeznaczonego na uprawę roślin. Oszczędność miejsca to jednak nie jedyna zaleta posiadania takiego ogrodu wertykalnego czy po prostu stojaka na zioła i przyprawy.
Stojaki na zioła warto wykorzystać zarówno do uprawy ziół świeżych, jak i suszonych, które należy mądrze przechowywać, aby długo zachowały świeżość i właściwości.
Dlaczego warto używać stojaka na zioła?
• praktyczność i oszczędność miejsca
• estetyka i dekoracja wnętrza
• wydłużenie trwałości przechowywanych ziół
W dzisiejszych czasach większość osób docenia dostęp do świeżych, domowych ziół, pochodzących ze sprawdzonego źródła. Trudno wyobrazić sobie lepsze źródło żywności i witamin, niż to, które mamy pod nosem i o które własnoręcznie dbamy. Stojak na zioła to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla mieszczuchów, pragnących w miarę możliwości otoczyć się zielenią i czerpać z własnych zasobów. Stojaki tego rodzaju pozwalają bowiem na bujny rozkwit ziół w mieszkaniu w bloku, na balkonie lub tarasie w centrum miasta. Nie potrzebujemy ogródka, aby stworzyć wokół siebie przyjazną przestrzeń pełną ziół jadalnych. Dobrze pomyślany stojak na zioła zapewni nam możliwość uprawy w skali mikro nawet kilkunastu odmian roślin przyprawowych i leczniczych, używanych najczęściej w kuchni oraz w domowej apteczce.
Stojaki na zioła stanowią poza tym ciekawą ozdobę wnętrza. W zależności od tego, jaką formę stojaka wybierzemy, może on przypominać ziołowy kwietnik, ziołowy regał czy zieloną ścianę, która zarówno w mieszkaniu, jak i na balkonie będzie pozytywnie oddziaływała na nasze samopoczucie.
Nagromadzenie ziół w jednym miejscu daje nam także możliwość obcowania ze swoistym mikroklimatem panującym wokół stojaka. Dzięki niemu w domu będzie panował świeży, relaksujący i energetyzujący aromat roślin pełnych olejków eterycznych. Ziołowy zakątek wewnątrz domu pobudza ponadto kreatywność i pozwala zapomnieć o stresujących sprawach.
Różnorodność ogrodów wertykalnych i stojaków na zioła sprawia, że domową uprawę ziół możemy prowadzić nawet w naprawdę ciasnym lokum, na przykład stawiając stojak na innym meblu lub zawieszając go na drzwiczkach szafki kuchennej.
Rodzaje stojaków na zioła:
• stojaki wiszące
• stojaki stołowe
• stojaki magnetyczne
• stojaki z pojemnikami
• stojaki na zioła doniczkowe
Jak wybrać idealny stojak na zioła?
Jeśli doskwiera nam brak miejsca w domu, to rozważenie dostępnej przestrzeni będzie kluczowe przy wyborze stojaka. W ciasnych kuchniach sprawdzą się stojaki wiszące i stołowe, ale też magnetyczne, łatwe w montażu i demontażu, w zależności od potrzeb. Materiał i konstrukcja stojaka powinny jednak nawiązywać do designu naszego mieszkania lub samej kuchni. Styl i dopasowanie do wystroju wnętrza mogą sprawić, że stojak stanie się ciekawym meblem czy elementem estetycznym. Metalowe stojaki pasują do wykończeń nowoczesnych i minimalistycznych, drewniane z kolei dają przytulny klimat i poczucie swojskości. Nie bez znaczenia jest poza tym pojemność stojaka czy pojemników i ilość ziół do przechowywania, jakie planujemy mieć u siebie. Łatwość montażu i demontażu to natomiast czynnik istotny dla osób, które cenią wygodne rozwiązania i nie chcą angażować dodatkowych narzędzi w aranżowanie stojaka. Pozostaje jeszcze kwestia ceny i budżetu. Proste i estetyczne stojaki kupimy już za około kilkadziesiąt złotych. Z kolei bardziej rozbudowane systemy, szczególnie na zioła świeże, mogą wiązać się z wyższym kosztem.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania o stojaki na zioła
Jakie zioła mogę przechowywać w stojaku na zioła?
Prawie wszystkie zioła, których powszechnie używa się w kuchni, na przykład bazylię, miętę, rozmaryn, macierzankę czy melisę, zarówno świeże, jak i suszone.
Czy stojak na zioła można myć w zmywarce?
Wszystko zależy od materiału i rozmiaru stojaka – elementy szklane i plastikowe stojaka nie powinny uszkodzić się podczas mycia w zmywarce.
Czy można samodzielnie zrobić stojak na zioła?
Osoby z zacięciem stolarskim i wnętrzarskim z pewnością wykonają samodzielnie stojak drewniany lub przerobią na niego wąski regał czy kwietnik.
Gdzie najlepiej umieścić stojak na zioła w kuchni?
Stojak ze świeżymi ziołami najlepiej umieścić przy oknie znajdującym się od strony południowej lub wschodniej. Zioła suszone nie powinny być z kolei eksponowane na słońce.