Uszak bzowy, nazywany również grzybem mun, jest składnikiem wielu potraw azjatyckich. Nie ma wyrazistego smaku, ale wyróżnia się specyficzną, chrząstkowatą konsystencją. Wpływa też korzystnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jak działają grzyby mun i w przypadku jakich dolegliwości mogą pomóc?
Judaszowe uszy…
Uszak bzowy to nie tylko składnik kulinarny wykorzystywany w kuchni azjatyckiej, ale i roślina o cennych właściwościach leczniczych. Uszak bzowy (grzyby mun) rośnie na wszystkich kontynentach (poza Antarktydą) i na wielu wyspach, łatwo go znaleźć w polskich lasach. Z wyglądu przypomina ludzkie uszy, jeśli nie brać pod uwagę koloru: górna powierzchnia grzyba jest brązowa. W sklepach z asortymentem azjatyckim sprzedaje się najczęściej suszone grzyby mun.
Uszaka bzowego nazywa się zamiennie grzybem mun. Tyle że alternatywne określenie obejmuje również uszaka gęstowłosego – gatunek występujący jedynie w strefie tropikalnej (choć dostępny w sprzedaży na terenie Polski). Posługiwanie się oboczną nazwą może być więc nieco mylące bez kontekstu. Jest też wiele innych określeń na uszaka bzowego: grzyb brzozowy, judaszowe uszy, uszak judaszowy, ucho Judasza. Nazwy te akcentują, jak widzimy, silne podobieństwo zewnętrzne do ludzkiego ucha.
Uszak bzowy – właściwości lecznicze
Uszak bzowy wpływa dobroczynnie na ludzki organizm:
- pobudza układ immunologiczny,
- zwalcza stany zapalne,
- zabija szkodliwe bakterie i wirusy,
- zapobiega powstawaniu nowotworów,
- przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów,
- zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę.
Ze względu na wymienione powyżej właściwości uszak bzowy od wieków znajduje zastosowanie w medycynie ludowej. Ma niewiele kalorii, obfituje w błonnik, białko, cynk, miedź, potas, magnez, wapń, żelazo i selen. Jest bogatym źródłem witamin z grupy B.
Gdzie rośnie uszak bzowy?
Grzyby mun porastają zwykle powierzchnię osłabionego lub martwego drewna. Ich naturalnym miejscem występowania są lasy, parki, ogrody. Można je dostrzec zwłaszcza na pniach bzu czarnego, od którego wzięły swoją pierwotną nazwę. Ale uszaki rosną też na innych drzewach liściastych, np. klonach czy olchach – przez okrągły rok.
Z czym jeść grzyby mun?
Uszaki bzowe nie mają wprawdzie wyrazistego smaku, ale sprawdzają się świetnie w roli dodatków kulinarnych. Będą idealnym dodatkiem do zup, sosów, dań z ryżem i makaronem. Nawet po dłuższej obróbce termicznej zachowują przyjemną chrupkość, więc śmiało można z nimi eksperymentować w kuchni. Nie tracą swoich właściwości zdrowotnych po wysuszeniu.
Czy jedzenie uszaka bzowego grozi zatruciem?
Grzyby mun absorbują toksyny znajdujące się w glebie. Z jednej strony są więc bardzo pożyteczne dla środowiska, a z drugiej – jako potrawa stwarzają pewne zagrożenie dla człowieka. Dlatego najlepiej jeść grzyby pochodzące z kontrolowanych upraw. Te zebrane samodzielnie można spożywać co najwyżej dwa razy w tygodniu, w porcjach nie większych niż 250 g. Jedzenie uszaków z lasu w większych ilościach może skutkować zatruciem pokarmowym lub innymi problemami zdrowotnymi.