Wirusy, bakterie i alergeny mogą wywołać stan zapalny spojówek, który jest bardzo dokuczliwy i objawia się pieczeniem, silnym łzawieniem, światłowstrętem, a nawet bólem oczu. Objawy można łagodzić domowymi sposobami, opartymi w większości na ziołach, które mają skuteczne właściwości łagodzące, a przy tym są delikatne dla oczu i skóry wokół nich.
Zapalenie spojówek – przyczyny i objawy
Stan zapalny w spojówkach mogą wywołać różne czynniki, począwszy od bakterii, przez wirusy, alergeny i zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska.
Najbardziej uciążliwe jest wirusowe zapalenie spojówek, które utrzymuje się nawet 2-3 tygodnie. Jest ono przy tym najbardziej zakaźne i trudne do wyleczenia ze względu na niewiele skutecznie działających leków.
Alergiczne zapalenie spojówek może pojawiać się sezonowo lub mieć charakter całoroczny, a także być objawem atopowego zapalenia skóry. Wszystkie typy mają podobny lub niemalże identyczny przebieg. Wiążą się z zaczerwienieniem oczu o różnym nasileniu, światłowstrętem, silnym łzawieniem i produkcją ropy lub wydzieliny surowiczej.
Stan zapalny powoduje ponadto szczypanie, pieczenie i ból, obrzęk i zapalenie powiek. Powieki często sklejają się, do tego stopnia, że rano po przebudzeniu nie da się ich otworzyć bez zwilżania i przemywania.
W przebiegu wirusowym bardzo często pojawiają się nacieki na rogówce, które znikają dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach od zakończenia infekcji. Zaś w trakcie jej trwania może wystąpić także gorączka i infekcja gardłowa.
Zapalenie spojówek wymaga zwykle konsultacji z lekarzem, który trafnie ustali, z jakim podłożem stanu zapalnego się borykamy. Tymczasem warto sięgnąć po domowe, dostępne od ręki zioła na zapalenie spojówek, które pomogą nam złagodzić stan zapalny, zmniejszyć łzawienie i obrzęk, a także wpłyną korzystnie na podrażnioną skórę wokół oczu.
Pamiętajmy, że podczas choroby najistotniejsza jest higiena oczu, częste mycie rąk oraz przemywanie oczu i ich okolic wodą przegotowaną lub solą fizjologiczną.
Jakie zioła pomogą na zapalenie spojówek?
Wiele ziół ma właściwości łagodzące, hamujące świąd i zaczerwienienie. Do pielęgnacji oczu i powiek szczególnie poleca się kilka z nich, jednak w mieszankach ziołowych na stany zapalne oczu występują także inne pomocne surowce, których nie kojarzymy ewidentnie z leczeniem i wspomaganiem narządu wzroku. Warto przyjrzeć się im wszystkim.
Świetlik lekarski
Ziele świetlika to najczęstszy wybór w stanach podrażnienia oczu i powiek. Naparem ze świetlika zmniejszymy stan zapalny i dokuczliwość związanych z nim objawów. Możemy go stosować w formie okładów lub przymoczki, nasączając nim jałową gazę i przykładając ją do zamkniętych oczu. W stanach permanentnego lub nawracającego podrażnienia oczu pomocne okazują się krople do oczu ze świetlikiem, dostępne w każdej aptece.
Chaber bławatek
Dzięki wysokiej zawartości antocyjanów oraz flawonoidów wyciągi i napary z chabra bławatka wpływają na oczy kojąco i łagodząco, poprawiają ostrość widzenia, pielęgnują skórę wokół oczu, zmniejszają uczucie zmęczenia oczu i chronią przed niekorzystnym oddziaływaniem sztucznego światła. Kwiaty bławatka możemy nabyć w sklepie zielarskim.
Babka lancetowata
Zawiera substancje, które wspomagają i koją obrzękniętą skórę, działa przeciwzapalnie oraz przeciwalergicznie i zapobiega powstawania worków pod oczami, które uwidaczniają się w przebiegu zapalenia spojówek. Bardzo często występuje w preparatach do oczu wraz ze świetlikiem. Skutecznie pielęgnuje cienką i wrażliwą skórę wokół oczu.
Rumianek
Koszyczki rumianku to mnogość związków przeciwzapalnych i kojących śluzów oraz olejku eterycznego o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Rumianek od dawna stosuje się do przemywania oczu i powiek przy różnych rodzajach podrażnień. Sam niestety również jest surowcem o wysokim potencjalne alergizującym. Lepiej nie stosować go w przypadku alergicznego zapalenia spojówek lub występujących wcześniej alergii na inne surowce roślinne.
Nagietek
Bezpieczniejszy od rumianku jest pod tym względem nagietek, który również cechuje się skutecznym działaniem przeciwzapalnym. Nagietek łagodzi zaczerwienie, świąd i pieczenie, a dodatkowo wpływa regenerująco na skórę. Po zakończonej infekcji, o ile nie ma przeciwwskazań, możemy okolice oczu smarować maścią nagietkową, by pozbyć się powstałych podrażnień, otarć i obrzęku.
Mak polny
Jest dość rzadko stosowany na skórę, a jednak w recepturach zielarskich wspomagających leczenie chorób oczu można znaleźć go obok rumianku czy chabra bławatka. Napar z płatków maku polnego działa kojąco na zmęczone oczy, łagodzi stan zapalny powiek i spojówek, jest polecany zwłaszcza osobom, których oczy cierpią przez długie godziny spędzane przed komputerem.
Inne zioła stosowane przy zapaleniu spojówek
To nie koniec ziół pomocnych w domowym leczeniu zapalenia spojówek i towarzyszących mu objawów. Napar, który mamy zamiar wykorzystać do okładów na oczy możemy przygotować także z krwawnika, który ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i ogranicza łzawienie. Zielarze nie zapominają też o majeranku, który działa antyseptycznie i ściągająco, ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe oraz łagodzi stan zapalny skóry i błon śluzowych.