Ruszczyk kolczasty

ruszczyk kolczasty

Ruszczyk, którego spotkamy także pod nazwą myszopłoch kolczasty, jest nam znany jako składnik aptecznych suplementów na żylaki i opuchliznę. W swoim ojczystym obszarze występowania ma jednak o wiele więcej zastosowań. Ostatnio staje się też coraz popularniejszy w kosmetyce. Dowiedz się, dlaczego ruszczyk jest dobry na cellulit oraz worki pod oczami i jak pomaga zapobiegać chorobie żylnej.

Skąd pochodzi ruszczyk kolczasty?

Ruszczyk pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. Jest uprawiany m.in. jako roślina ozdobna, ze względu na intensywnie ciemnozielone, odporne na mróz liście oraz koralowe owoce, dojrzewające we wrześniu. Młode pędy ruszczyku wykorzystuje się w kulinariach na wzór szparagów, ponadto z rośliny tej można zrobić użytek na jeszcze kilka ciekawych sposobów.

Ruszczyk kolczasty – zastosowania i właściwości

Ruszczyk kolczasty jest niewysokim krzewem, rozgałęziającym się na boki, którego liście to w rzeczywistości gałęziaki, czyli przekształcone, spłaszczone łodygi o ostrych krawędziach.

W krajach Europy Zachodniej ruszczyk jest znany głównie pod określeniem „butcher’s broom”, co w przekładzie z angielskiego oznacza „miotełkę rzeźnika”. W przeszłości bowiem ciasno związane gałązki ruszczyku służyły rzeźnikom za narzędzie do oczyszczania i dezynfekcji (ze względu na właściwości antybakteryjne) drewnianych desek do oporządzania mięs.
Sztywnymi i ostro zakończonymi pędami ruszczyku swego czasu obkładano także magazynowaną żywność, aby nie dobierały się do niej szkodniki, a zwłaszcza gryzonie. Stąd w Polsce chociażby roślina znana jest pod nazwą myszopłoch.

Ruszczyk kolczasty z obszarów śródziemnomorskich rozprzestrzenił się właściwie po całej Europie, dotarł też do Afryki i Ameryki Północnej. Jego karierę jako krzewu ozdobnego obecnie przyćmiewa popularność zdobyta w farmacji i kosmetyce.

Ruszczyk cenimy ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, ujędrniające i poprawiające krążenie. Stymuluje on przepływ krwi żylnej i uszczelnia ściany żył, zapobiega tworzeniu się zatorów żylnych, detoksykuje, oczyszcza, rewitalizuje. Już w starożytności używano go w leczeniu ciężkości kończyn, obrzęków, żylaków i hemoroidów czy też dodawano do mikstur na dolegliwości jelit i oczyszczanie nerek.

Surowcem zielarskim jest kłącze ruszczyku, które zawiera najwięcej substancji czynnych i związków bioaktywnych. Do najważniejszych zaliczamy saponiny sterolowe, w tym ruskogeniny i neoruskogeniny, a ponadto kumaryny, triterpeny, flawonoidy czy kwas glikolowy. To jednak właśnie saponinom zawdzięczamy najważniejsze właściwości wyciągów z kłączy ruszczyku.

Najlepiej poznana z nich ruskogenina ma działanie przeciwzapalne, oczyszczające i wzmacniające. Zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, wpływając korzystnie na ich szczelność i elastyczność, przeciwdziała niszczeniu włókien elastyny, działa przeciwkzakrzepowo. Od dawna medycyna wykorzystuje te właściwości w leczeniu przewlekłej choroby żylnej, ociężałości nóg czy owrzodzeń żylnych. Ruszczyk wspomaga cały układ żylny, przeciwdziała tworzeniu się żylaków i wspiera funkcjonowanie układu limfatycznego. Jego ekstrakty znajdziemy w maściach lub kapsułkach wspierających krążenie.

Ruszczyk kolczasty na cellulit, opuchliznę pod oczami i zmarszczki

Poza produkcją formuł stosowanych w leczeniu żylaków i obrzęków, ruszczyk kolczasty pozyskuje się także do celów kosmetycznych. Wyciągi z tej rośliny mogą bowiem w znaczący sposób wpłynąć na kondycję skóry i cery, odmładzając ją i ujędrniając.

Kosmetyki, takie jak kremy, serum czy hydrolaty z ruszczykiem są przeznaczone do pielęgnacji każdego typu cery, jednak najwięcej skorzystają na ich stosowaniu osoby borykające się z obrzękami wokół oczu, skórą zaczerwienioną i podrażnioną, mało elastyczną, wiotką, dojrzałą. Ruszczyk w balsamach i olejkach do ciała powstrzyma opuchliznę kończyn, doda nogom lekkości, ujędrni skórę i skutecznie zredukuje cellulit.

Ekstrakty z ruszczyku kolczastego można łączyć z nawłocią, chabrem bławatkiem, witaminą C, kwasem hialuronowym oraz innymi składnikami kosmetycznymi o działaniu odmładzającym i poprawiającym napięcie skóry. Hydrolat lub krem pod oczy z dodatkiem myszopłocha pomogą na spuchnięte i zmęczone powieki.

Dodaj komentarz