Ujemne temperatury nie wpływają na rośliny najlepiej. Dlatego warto wiedzieć, jak można je uchronić przed mrozem, śniegiem i porywistym wiatrem. Poniżej dzielimy się z Wami garścią przydatnych porad.
Ogród w zimie
Szczególnie narażone na skutki ujemnych temperatur są rośliny egzotyczne oraz te pochodzące z krajów o łagodniejszym klimacie. Ale nie tylko. Wiele rodzimych ziół przejawia dużą delikatność na przemarznięcie czy przesuszenie (mroźne powietrze ma mniej wilgoci). Dlatego warto się o nie zatroszczyć jeszcze przed nadejściem zimowych miesięcy. Jak? Podpowiadamy w tym artykule.
Grunt to osłona
Najpierw dowiedz się, czy którakolwiek z roślin rosnących w twoim ogrodzie wymaga osłony. Wahania temperatury i mroźne wiatry z pewnością nie przysłużą się przydomowej florze, ale niektóre gatunki lepiej znoszą mróz niż inne.. O najdelikatniejsze zioła należy zadbać jeszcze przed nastaniem zimy.
Osłona powinna być dopasowana do typu rośliny, jej wieku, rozmiarów oraz podatności na przemarzanie. W roli osłony sprawdzi się np. słoma, trociny, wysuszone liście czy gałązki drzew iglastych. Można też kupić w sklepie ogrodniczym matę słomianą, szary papier, korę lub agrowłókninę. Pod żadnym pozorem nie wolno używać w charakterze osłony worków czy toreb foliowych, ponieważ nie przepuszczają one powietrza!
Kiedy zabezpieczyć zioła przed mrozem?
Nie jest bez znaczenia, kiedy zabezpieczysz przydomową florę przed zimnem. Zbyt wczesne okrycie może sprawić, że rośliny wolniej wejdą w stan spoczynku, co na pewno im się nie przysłuży. Czasem dochodzi do zaparzania się okrytych ziół.
Najbardziej odpowiednim momentem będą pierwsze przymrozki: gdy górna warstwa gleby lekko twardnieje, a temperatura przez co najmniej kilka dni oscyluje w granicach -5 stopni Celsjusza. Osłona chroni zioła nie tylko przed ujemnymi temperaturami czy silnym wiatrem, ale i nadmiernym słońcem. Jeśli na zewnątrz zrobi się cieplej, warto wtedy poluzować okrycie, tak by zapewnić roślinie cyrkulację powietrza. To również doskonała okazja do przekonania się, czy weszła ona w stan uśpienia.
Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?
W ciągu zimy część nadziemna czasem przemarza, ale jeśli dokładnie zabezpieczysz korzenie i sam dół łodygi, na wiosnę roślina prawdopodobnie odrośnie. Oprócz gałęzi drzew iglastych warto użyć też kory, trocin lub ziemi, którą można usypać do wysokości 30-40 cm. Wyższe części rośliny zakryj „chochołem” ze słomy lub agrowłókniną. Co ważne, osłona nie powinna być zbyt szczelna, ponieważ brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza naraża roślinę na rozmaite choroby.
O jakie rośliny warto szczególnie się zatroszczyć?
Szczególną opieką należy objąć rośliny młode, niedawno posadzone oraz te rosnące w przestrzeni otwartej, które są narażone na silne wiatry. Brak odpowiedniej osłony skutkuje najczęściej wysuszeniem pędów, zwłaszcza igieł i zimozielonych liści. Większe gatunki zabezpiecza się tylko przez kilka pierwszych lat po posadzeniu. Z biegiem czasu będą one coraz odporniejsze na mróz.
Nie można też zapomnieć o iglakach porastających nasłonecznione obszary. Mimo że drzewa i krzewy tego rodzaju są odporne na mróz, to jednak silne nasłonecznienie pozbawia ich wody, której nie mogą przecież pobrać z zamarzniętej gleby. Efekt jest taki, że roślina albo ulega znacznemu osłabieniu, albo usycha.