Rozstępy, czyli poziome bruzdy przecinające skórę najczęściej na udach i brzuchu, to efekt rozciągnięcia skóry i zerwania włókien kolagenowych. Trudno je całkowicie usunąć, jednak na rozstępy są sposoby! Niektóre zioła mają wyjątkowo silne działanie pielęgnujące i regenerujące skórę, a przy okazji poprawiające pracę układu limfatycznego.
Rozstępy – zioła dadzą radę!
Kojarzą się przede wszystkim z ciążą, ale występują także jako efekt niekorzystnych zmian hormonalnych czy wpływu czynników genetycznych.
Rozstępy mogą pojawić się nawet u nastolatków w związku ze zmieniającą się budową ciała. Znają je też sportowcy trenujący kulturystykę i sporty siłowe.
Bardzo często są efektem towarzyszącym odchudzania, tycia lub wahań wagi.
Początkowo rozstępy mają postać czerwonych, swędzących pasm, z czasem bieleją i choć nie są uciążliwe, bardzo trudno je wyeliminować.
Jeśli jednak bardzo chcemy je zmniejszyć lub im zapobiec, koniecznie stosujmy zioła na rozstępy. W formie naparów do picia, maceratów olejowych, wyciągów alkoholowych, kapsułek, olejków eterycznych, jako dodatek do innych kosmetyków.
Zioła kontra rozstępy – wyższy poziom pielęgnacji skóry
Wśród ziół, którymi możemy zwalczyć rozstępy wyróżnia się przede wszystkim skrzyp polny. Nie jest to zaskoczenie – skrzyp dzięki wysokiej zawartości związków krzemu ma bardzo skuteczne działanie pielęgnujące skórę i jej przydatki. Skrzyp działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęk i wspaniale poprawia elastyczność skóry, wzmacnia ją i pomaga utrzymać w niej odpowiednią ilość kolagenu oraz elastyny.
W duecie ze skrzypem nierzadko występuje dziurawiec, ziele o działaniu intensywnie nawilżającym, antyseptycznym i kojącym. Dziurawiec zapobiega powstawaniu blizn i przyśpiesza ich gojenie, spłyca zmarszczki i bruzdy, szybko regeneruje uszkodzoną skórę.
Do pielęgnacji skóry dotkniętej rozstępami warto włączyć ponadto babkę lancetowatą, która przyspiesza proces odnowy naskórka, oczyszcza skórę i łagodzi jej podrażnienia. Z kolei arnika górska wzmacnia i uelastycznia skórę, zmniejsza obrzęki, wyrównuje koloryt skóry, niweluje wszelakiego typu przebarwienia i niedoskonałości.
Warta uwagi jest także wąkrotka azjatycka, która zdobyła sławę m.in. jako roślina skuteczna w leczeniu trudnych chorób i dolegliwości skórnych. Na polepszenie elastyczności skóry dotkniętej rozstępami korzystny wpływ będą miały również wyciągi i kosmetyki z kłączem perzu właściwego, z kolei macerat z ziela dąbrówki silnie ujędrni i wygładzi skórę.
W eliminowaniu rozstępów pomoże również aloes – niezastąpiony w leczeniu praktycznie wszystkich schorzeń skóry i niesamowicie korzystnie wpływający na jej wygląd poprzez totalne nawilżenie.
Zioła na lepszy przepływ limfy
Zakłócony przepływ limfy prowadzi do powstawania nie tylko rozstępów, ale też cellulitu, obrzęków i opuchlizny. Zioła wspomagające jej krążenie poprawią wygląd skóry i wygładzą jej powierzchnię, ale to nie wszystko. Sprawniej płynąca limfa to także ułatwiony detoks organizmu i mniej zalegającej wody.
Drenaż limfatyczny ułatwi znów skrzyp polny o działaniu delikatnie odwadniającym, a ponadto ziele nostrzyka, zmniejszający obrzęki kasztanowiec zwyczajny, rozmaryn, imbir czy przytulia, wykorzystywana w medycynie naturalnej właśnie w dysfunkcjach układu limfatycznego, a także stosowana na skórę uszkodzoną, dotkniętą chorobami i stanami zapalnymi.
Na rozstępy olejki eteryczne
Olejki eteryczne dostarczają nam związków roślinnych w najbardziej skoncentrowanej formie. Nadają się świetnie do masażu ciała i właśnie w ten sposób warto je stosować, by zmniejszyć widoczność rozstępów, wygładzić skórę i zmniejszyć jej stan zapalny. Najlepsze na rozstępy są olejki: lawendowy, z szałwii muszkatołowej, kamforowy, geraniowy, z jałowca, mandarynkowy, grejpfrutowy, z drzewa różanego oraz imbirowy.
Interesujące działanie pod tym względem prezentuje zwłaszcza olejek geraniowy, który reguluje gospodarkę płynów, poprawia krążenie krwi oraz limfy, przyspiesza proces regeneracji tkanek, jest świetnym środkiem aseptycznym i przeciwzapalnym.