Borówka brusznica jest rośliną o wielu właściwościach zdrowotnych. Stosuje się ją między innymi w leczeniu biegunki, schorzeń układu moczowego oraz wrzodów. Jak jeszcze można ją wykorzystać? Czy przyda się w kuchni? Na te oraz inne pytania odpowiemy poniżej.
Borówka brusznica w ziołolecznictwie
Borówka brusznica ze względu na swoje właściwości zdrowotne jest stosowana w ziołolecznictwie od dawna. Owoce oraz liście tej rośliny zawierają cenne związki, które wykazują działanie lecznicze. Zewnętrzne podobieństwo do żurawiny sprawia, że łatwo ją pomylić na pierwszy rzut oka. Dlatego przy samodzielnym zbieraniu należy zwracać uwagę na szczegóły: owoce żurawiny są większe (średnica może sięgać nawet 1 cm) i nierównomiernie zabarwione na czerwono. Też mają kwaśny smak.
Borówka brusznica oprócz tego, że jest jednolicie czerwona, ma o wiele mniejsze rozmiary. Żurawina najczęściej rośnie przy ziemi, na bagnach, i nie posiada pędów pionowych. Z kolei krzew borówki brusznicy osiąga wysokość od 20 do 30 cm. Porasta głównie lasy (sosnowe i mieszane).
Borówka brusznica: naturalny środek na choroby układu moczowego
Liście borówki brusznicy są bardzo skuteczne w leczeniu Chorób układu moczowego. Łagodzą zapalenie pęcherza moczowego, nerek oraz kamicy moczowej. Zawarta w liściach arbutyna (związek należący do glikozydów fenolowych) odkaża drogi moczowe i wykazuje działanie moczopędne, hamując rozwój stanu zapalnego w układzie moczowym.
Borówka brusznica na biegunkę
W liściach borówki brusznicy znajdują się Garbniki, które działają ściągająco na błony śluzowe układu pokarmowego, co skutkuje zmniejszeniem biegunki. Substancje te zabijają również szkodliwe bakterie w obrębie żołądka i jelit, redukując w znacznym stopniu ilość toksyn bakteryjnych, które przyczyniają się do zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego.
Borówka brusznica: działanie profilaktyczne
Badania wykazały, że spożywanie borówki brusznicy może zapobiegać wrzodom i chorobie nowotworowej żołądka. Ekstrakty wodne z liści zawierają Kwas taninowy (nazywany również kwasem garbnikowym), który działa przeciwbakteryjnie w stosunku do niektórych szczepów bakteryjnych, w tym do Helicobacter pylori. Szczep ten jest odpowiedzialny za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także nowotworów w obrębie układu pokarmowego. Przyjmowanie ekstraktów z liści zapobiega więc zarówno powstawaniu, jak i rozwojowi tych chorób.
Czy borówka brusznica zapobiega otyłości?
Owoce borówki brusznicy ze względu na dużą zawartość cennych substancji, które regulują pracę przewodu pokarmowego, są powszechnie stosowane w leczeniu problemów żołądkowych. Jak pokazują jednak najnowsze badania, na tym nie kończą się zastosowania borówki brusznicy.
Naukowcy ze Scottish Crop Research Institute odkryli, że jej owoce mogą okazać swoją przydatność również w leczeniu i zapobieganiu otyłości. W ramach badań in vitro naukowcy oceniali wpływ polifenoli różnych jagód na aktywność lipazy trzustkowej – enzymu odpowiedzialnego za trawienie tłuszczów. Okazało się, że ekstrakty z owoców borówki brusznicy hamują lipazę trzustkową, wpływając w ten sposób na trawienie tłuszczów, a także na zużycie energii przez organizm. Dzięki zahamowaniu aktywności lipazy trawienie tłuszczów zostaje widocznie ograniczone, a organizm może je wydalić w niezmienionej formie. Co za tym idzie – krew absorbuje mniej wolnych kwasów tłuszczowych, które są następnie magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.
Działania niepożądane?
Nie zaleca się przyjmować dużych dawek wyciągów z liści borówki brusznicy przez dłuższy czas. „Przedawkowanie” grozi wymiotami, stanem nadmiernego pobudzenia, kurczami i niedokrwistością. Garbniki wchodzące w skład rośliny mogą podrażniać żołądek i powodować zatrucia.