Zioła na uspokojenie i bezsenność

Zioła na uspokojenie i bezsenność

Wonna lawenda, a może napar rumiankowy – po jakie zioła sięgnąć, jeśli od dłuższego czasu męczy nas stres i związana z nim bezsenność? Spektrum ziół uspokajających jest oczywiście szersze. Wielu z nas ma zapewne w domowej apteczce krople walerianowe oraz saszetki suszonej melisy w razie problemów z zaśnięciem. Zioła uspokajające pomagają się rozluźnić i wyciszyć, przeciwdziałają przeciążeniu układu nerwowego.

Zioła na uspokojenie i bezsenność – walerianowe krople i napary

Waleriana to potoczna nazwa kozłka lekarskiego, rośliny której działanie uspokajające i przeciwlękowe znane jest od stuleci. Wykorzystywano ją chętnie Szczególnie w średniowieczu, kiedy to ówcześni zielarze przypisywali walerianie m.in. skuteczność w zwalczaniu epilepsji. Dziś wiemy, że akurat objawów tej choroby waleriana nie łagodzi, przyda się jednak każdemu, kto żyje w ciągłym napięciu nerwowym.

Kozłek lekarski jest skuteczny w przypadku niepokoju o średnim natężeniu oraz umiarkowanej bezsenności na tle nerwowym. Jeśli nasze problemy ze snem wynikają z nadmiernego pobudzenia, przeżywanego stresu czy lęku, kozłek lekarski powinien pomóc. Roślina wykazuje też Działanie rozkurczowe, co ma znaczenie, jeśli niepokojom towarzyszą napięcia mięśni i nerwobóle. Walerianę możemy stosować w formie suplementów i tabletek, w których znajdziemy wyciąg z korzenia. Suchy korzeń posłuży nam także do przygotowywania odprężających naparów.

Najpopularniejsze są jednak walerianowe krople na bazie alkoholu, które mają intensywniejsze działanie niż roztwory wodne. Za uspokajające walory kozłka odpowiadają zawarte w korzeniu olejki eteryczne. Sięgając po walerianę warto pamiętać, że oddziałuje ona na ośrodkowy układ nerwowy. Regularne zażywanie waleriany nie powinno trwać dłużej niż miesiąc.

Chmiel nie tylko dla piwoszy

Działanie uspokajające i relaksujące mają szyszki chmielu, najważniejsze części rośliny, służące zarówno do aromatyzowania piwa, jak i wykorzystywane w ziołolecznictwie. Szyszki chmielowe pokryte są żywicą, która zawiera lupulinę, charakterystyczny lepki proszek dostarczający olejków eterycznych, garbników, terpenów, gorzkich kwasów i flawonoidów. Skład ten ma działanie Przeciwzapalne, łagodzące, a nawet przeciwnowotworowe.

Wszystkie produkty i preparaty zawierające chmiel uspokajają i spowalniają reakcje organizmu. Choć najbardziej dostępnym produktem tego typu jest piwo, warto sięgnąć po preparaty ziołowe z Ekstraktami chmielowymi, np. napary. Osoby cierpiące na bezsenność stosują również preparaty nasenne na bazie chmielu.

Lawenda kojąca zmysły

Aromatyczne kwiaty lawendy koją zmysły, Rozluźniają, łagodzą stres i napięcie nerwowe. Lawenda może też odświeżyć umysł w stanie przemęczenia. Podobnie jak w przypadku pozostałych ziół, właściwości te zawdzięcza olejkom eterycznym. Olejek lawendowy jest szczególnie ceniony w ziołolecznictwie. Należy do jednych z najbardziej sprawdzonych i najbezpieczniejszych olejków eterycznych, powszechnie używanych w aromaterapii.

Oprócz tego suszone kwiaty, łodyżki i listki lawendy warto trzymać w lnianych woreczkach i chować w zakamarkach sypialni. Kwiaty można dodawać również do kąpieli lub parzyć i taki wonny napar popijać Przed snem. Lawenda jest też ciekawym dodatkiem do potraw. Nadaje się do urozmaicania sałat, przyprawiania mięs czy jako baza na syrop i miód.

Melisa – klasyk wśród ziół uspokajających

Herbata z liści melisy to bardzo popularny i bezpieczny środek na uspokojenie oraz bezsenność. Bywa traktowana żartobliwie – „zaparzę ci meliskę” – lubimy powiedzieć do kogoś, kogo akurat ponoszą nerwy. Melisa to ziele o bezpiecznym i łagodnym, ale pomocnym działaniu. Napar z suszu lub świeżych liści można wypijać 2-3 razy dziennie w stanach pobudzenia nerwowego, wzmożonego stresu i przy problemach z zasypianiem.

Zioła na uspokojenie i bezsenność

Za działanie kojące i relaksujące melisy odpowiedzialne są zawarte w niej olejki eteryczne. To im zawdzięczamy również ziołowo-cytrusowy aromat i smak melisy. Poza tym ziele to zawiera śluzy, fenolokwasy, flawonoidy, garbniki, chlorofil i karotenoidy. Najwięcej aromatów i związków aktywnych znajduje się w liściach. Melisa ma też Działanie rozkurczowe. Olejek eteryczny z melisy wykazuje także cenione właściwości bakterio- i wirusobójcze, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu opryszczki.

Rumianek łagodzi – także nerwy i niepokój

Napary z rumianku stosuje się powszechnie w przeróżnych stanach zapalnych, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Roślina ta, podobnie jak melisa, ma Udowodnione działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Nie każdy wie, że poza tym to pospolite ziele wykazuje właściwości rozluźniające i uspokajające.

Rumianek można wypijać Przed snem, aby ułatwić sobie zaśnięcie i zadbać o głębszy wypoczynek. Kojąca i rozluźniająca okaże się również kąpiel z dodatkiem naparu rumiankowego. A ususzone koszyczki rumianku możemy umieścić w poszewce poduszki lub włożyć do lnianego woreczka, który zawiesimy blisko łóżka. Za właściwości uspokajające rumianku odpowiadają zawarte w kwiatostanach olejki eteryczne, a w nich związki takie jak spiroeter i bisabolol.

Męczennica, czyli passiflora lub marakuja

Egzotyczne Kwiaty passiflory zachwycają wyglądem i pięknym aromatem. Owoce mają boski, uzależniający smak. Ponadto ta tajemnicza roślina bardzo korzystnie wpływa na działanie i stan układu nerwowego. Wynika to z wysokiej zawartości witamin z grupy B, które pozytywnie oddziałują na pamięć, koncentrację i nerwy. Wiemy ponadto, że passiflora poprawia stan psychiczny osób zestresowanych i przemęczonych, pomaga zwalczyć bezsenność, a nawet skutki uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

Stosowana przy bezsenności pomaga wydłużyć fazę REM, a co za tym idzie polepsza jakość nocnego odpoczynku. Niestety substancje odpowiadające za te właściwości nie zostały jeszcze poznane. Męczennica jest mniej popularną i trudniej dostępną rośliną uspokajającą, niemniej możemy się wzmacniać Miąższem owoców passiflory (zawierają go smoothie i owocowe desery) oraz jej zielem, które kupimy w lepiej wyposażonych sklepach zielarskich.

Lista innych ziół i roślin które łagodzą stres, zapewniają lepszy sen i działają uspokajająco

  • Szczodrak krokoszowaty (leuzea carthamoides)
  • Buzdyganek naziemny (Tribulus Terrestris)
  • Tamaryndowiec malabarski (Garcinia Cambogia)
  • Szafran
  • Jagodlin wonny (Ylang-Ylang)
  • Pieprzyca peruwiańska (korzeń maca)
  • Wąkrotka azjatycka (gotu kola)
  • Różeniec górski
  • Serdecznik pospolity
  • Bergamotka (pomarańcza bergamota)
  • Czarnuszka
  • Geranium (anginka)
  • Jemioła
  • Kozłek lekarski (waleriana)
  • Wiesiołek
  • Żeń-szeń
  • Aksamitka rozpierzchła
  • Wrzos zwyczajny
  • Olejek z kocimiętki
  • Peonia