żeń-szeń: właściwości

zenszenŻeń-szeń – pochodzi z rodziny araliowatych. Ta reliktowa bylina w największej ilości występuje w Chinach, Korei Północnej, częściowo w Rosji oraz Japonii.

Składa się z gładkiej, łysej łodygi, jednego liścia, który w początkowych fazach rozwoju przyjmuję formę trójpalczastą, a następnie pięciopalczastą (większa liczba liści pojawia się dopiero po kilkunastu latach), drobnych kwiatów, owocu pestkowego oraz jasnego, niewielkiego kłącza. I to właśnie ono posiada właściwości lecznicze.

Spośród wielu funkcji żeń-szenia (nie wszystkie zostały potwierdzone), wymienić należy przede wszystkim to, iż działa pobudzająco, pozytywnie wpływa na potencję (jest nawet składnikiem preparatu na problemy z erekcją Zytax), posiada właściwości antyoksydacyjne, poprawia odporność na zmęczenie i stres, usprawnia układ krążeniowy, a także ułatwia walkę z otyłością. W Azji uważa się, że jest w stanie wspomóc także leczenie nowotworów.

Roślina używana jest również w kosmetologii. Jest podstawą wielu preparatów, które poprawiają jędrność i strukturę skóry.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół należy skonsultować się z lekarzem.

Na co pomaga żeń-szeń?


Łacińska nazwa żeń-szenia

Panax ginseng

Pozostałe zioła: