siemię lniane: właściwości

siemie_lnianeSiemię lniane to nic innego jak nasiona lnu. To malutkie nasionka, płaskie, brązowe o wielkości około 2-3 milimetrów. Nasionka, mimo że niewielkie, zawierają całą paletę niezwykle cennych składników: błonnik, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, cynk oraz magnez. Nic więc dziwnego, że siemię lniane szybko znalazło zastosowanie w lecznictwie.

Regularne zażywanie siemienia lnianego bardzo korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, pomaga poradzić sobie z biegunką, jest niezastąpionym środkiem eliminującym zaparcia, przeciwdziała wzdęciom, łagodzi objawy menopauzy. Coraz więcej badań potwierdza też, że siemię lniane może zapobiegać wystąpieniu miażdżycy oraz hamować rozwój raka piersi u kobiet, które już przeszły menopauzę. Wykazuje ono również właściwości przeciwzapalne.

W jakiej formie można stosować siemię lniane? Dostępne jest ono w formie niełuskanych ziarenek, mielone oraz w tabletkach. Siemię jest bardzo często stosowane w formie kisielu – wystarczy zalać niełuskane ziarenka niewielką ilością wody. Siemię lniane w takiej formie bardzo dobrze poradzi sobie np. z biegunką.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół należy skonsultować się z lekarzem.

Na co pomaga siemię lniane?


Łacińska nazwa lnu

Linum usitatissimum

Pozostałe zioła: