pierwiosnek lekarski: właściwości

pierwiosnek lekarskiPierwiosnek lekarski należy do gatunku roślin wywodzących się z rodziny pierwiosnkowatych. Swoim występowaniem obejmuje zarówno Europę, jak i Azję, poza jej północną częścią. W Polsce najczęściej spotkać go można w niższych warstwach górskich. Pierwiosnek osiąga do 30 cm wysokości. Składa się z pomarszczonych, karbowanych, ściągniętych w ogonek liści, łodygi, kwiatów w kształcie dzwonkowatego kielicha, ze złotożółtą koroną i, po ich przekwitnięciu, owoców w kształcie torebki zawierającej drobne nasiona.

W celach leczniczych można wykorzystać całą roślinę (jej liście są doskonałym źródłem witaminy C, kwiaty zawierają flawonoidy i saponiny, a korzenie garbniki, także saponiny i olejki eteryczne), jednak najczęściej sięga się po korzenie, zbierane w okresie jesiennym (kwiaty i liście, z kolei, w okresie wiosennym).

Pierwiosnek lekarski stosowany jest najczęściej, jako środek moczopędny, napotny, przeciwzapalny, wykrztuśny czy uspokajający. Ponadto jego odwarem leczyć można migreny, bezsenność, bóle miesiączkowe, ponadto wspomaga leczenie gruźlicy i pylicy płuc i reguluje krążenie krwi.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół należy skonsultować się z lekarzem.

Na co pomaga pierwiosnek lekarski?


Łacińska nazwa pierwiosnka lekarskiego

Primula veris

Pozostałe zioła: