kudzu: właściwości

KudzuNadużywanie alkoholu i nikotyny to nałogi, które bardzo trudno zwalczyć. Jednak z pomocą przychodzi nam medycyna naturalna i opornik łatkowaty (kudzu), który już w czasach starożytnych wykorzystywany był w Chinach do leczenia migreny, alergii, biegunek, nadciśnienia tętniczego, grypy, gorączki, niewydolności naczyń wieńcowych oraz choroby alkoholowej i uzależnienia od nikotyny.

Naturalnie występuje w Azji południowo-wschodniej, a także w Japonii oraz wyspach Oceanii, zawleczony został także do innych krajów, stając się tam inwazyjnym chwastem wypierającym rodzimą roślinność. Posiada on pnącza o drewnianej łodydze. Jego purpurowe kwiaty zebrane są w grona o długości 30 cm.

Surowiec zielarski stanowią wysuszone korzenie, rzadziej kwiaty. Występuje pod postacią tabletek, naparu oraz sproszkowanego korzenia. Młode liście kudzu mogą być również spożywane w formie sałatki. Oprócz wyżej wymienionych zastosowań zioło to eliminuje bóle oraz sztywność karku i ramion. Odtruwa organizm, przyspiesza przepływ krwi. Jest też składnikiem skutecznych preparatów pomocnych w rzuceniu palenia, takich jak Nicorix. Polecany jest również osobom, które cierpią na zawroty głowy.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół należy skonsultować się z lekarzem.

Na co pomaga kudzu?


Łacińska nazwa kudzu

Pueraria montana

Pozostałe zioła: