kozłek lekarski: właściwości

Valeriana.officinalis.-.lindseyJedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej jest kozłek lekarski, który znany jest także pod nazwą waleriana.

Osiąga on wysokość około 0.6-1.2 metra. Posiada żółto-brązowe kłącze, które obrastają spiczaste liście. Zazwyczaj ma białe baldachokształtne kwiaty, które mogą również przybrać różowy lub lekko fioletowy odcień. Roślina ma nieprzyjemny zapach, który kojarzy się z wonią kozła lub odorem brudnych skarpetek. Dlatego też zazwyczaj występuje w połączeniu z innymi roślinami, takimi jak chmiel czy melisa, które łagodzą jego dokuczliwy zapach. Można go znaleźć w całej Eurazji, w Polsce występuje pospolicie.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się kłącze oraz korzeń rośliny. Można stosować go jako napar, nalewkę, kompres oraz środek do przemywania ran. Zioło redukuje nadpobudliwość, nerwowość oraz bezsenność. Wspomaga koncentrację, pomaga w leczeniu astmy oraz rozluźnia napięcie w okolicy ramion i szyi. Zmniejsza bóle miesiączkowe oraz zmniejsza drżenie rąk, pocenie się, palpitację serca.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół należy skonsultować się z lekarzem.

Na co pomaga kozłek lekarski?


Łacińska nazwa kozłka lekarskiego

Valeriana officinalis

Pozostałe zioła: