jeżówka: właściwości

jezowkaJeżówka – pochodząca z Ameryki Północnej roślina należąca do rodziny astrowatych. Występuje w 9 gatunkach. Składa się z pojedynczych liści, jadalnych korzeni oraz purpurowych kwiatów, układających się formy koszyczków. Jej pędy natomiast występują w formie skupionej, tworzącej gęste kępy.

W ziołolecznictwie wykorzystywane jest ziele rośliny oraz jej korzenie, z których wytwarzane są różnorakie ekstrakty. Wspomagają one funkcjonowanie układu pokarmowego, przyspieszają także przemianę materii, co może zostać wykorzystane w procesie odchudzania. Jeżówka ponadto oczyszcza organizm z toksyn, a także działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Pozytywnie wpływa na gruczoł prostaty, dzięki czemu jest składnikiem preparatu Reprostal.

Stosuje się w przeciwdziałaniu grypie, przeziębieniu oraz licznym stanom zapalnym. Roślina wspomaga również produkcję potu i moczu. Istotne jest także to, że regularne przyjmowanie preparatów na jej bazie zdecydowanie wzmacnia odporność oraz poprawia procesy regeneracyjne.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół należy skonsultować się z lekarzem.

Na co pomaga jeżówka?


Łacińska nazwa jeżówki

Echinacea purpurea

Pozostałe zioła: