cynamon: właściwości

cynamonCynamon to jedna z najstarszych przypraw korzennych, którą znamy. Cinnamomum zeylanicum Blume, czyli cynamonowiec cejloński występuje na Madagaskarze, Sri Lance, Seszelach i Mauritiusie. Cynamonowiec to drzewo osiągające wysokość około 12 metrów o gładkiej, grubej korze i niewielkich białożółtych kwiatach.

Powszechnie znana i stosowana jest wysuszona kora cynamonowca. Znalazła ona swoje zastosowanie przede wszystkim w cukiernictwie. Nasiona cynamonowca cejlońskiego wykorzystywane są w kosmetyce, natomiast olejek cynamonowy znalazł swoje zastosowanie w lecznictwie.

Na jakie schorzenia może zadziałać cynamon? Wyciągi z kory cynamonowca pomagają przy dolegliwościach trawiennych, potrafią uporać się z brakiem łaknienia. Dostępne jest też coraz więcej badań wskazujących na pozytywne działanie cynamonu u osób chorujących na cukrzycę typu 2.

Cynamon bardzo dobrze radzi sobie również z różnego rodzaju infekcjami: można próbować wyleczyć za jego pomocą infekcje wirusowe, przeziębienia oraz grypę. Liście cynamonowca zawierające w sobie około 1% olejku używane są jako okłady na trudno gojące się rany.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół należy skonsultować się z lekarzem.

Na co pomaga cynamon?


Łacińska nazwa cynamonu

Cinnamomum Scheffer

Pozostałe zioła: