zioła na gazy

Zioła na gazy

Wzdęcia są kłopotliwym i wyjątkowo nieprzyjemnym schorzeniem, które może pojawiać się z różnych przyczyn. Warto wiedzieć, co może je powodować, jak powstają oraz u kogo najczęściej występują. Ponadto niezbędna jest także wiedza na temat tego, jak leczyć takie przypadłości i jakie zioła mogą pomóc.

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia popularnie zwane gazami to nic innego jak obecność zbyt dużej ilości gazów nagromadzonej w jelitach. Powstają one w wyniku połykania powietrza podczas jedzenia posiłków oraz procesów trawiennych zachodzących w jelitach. Objawami wzdęć jest oczywiście uwalnianie gazów o nieprzyjemnym zapachu, ucisk brzucha, bóle brzucha o charakterze kolkowym.

Przyczyny gazów

Gazy mogą być wynikiem nie tylko zbyt pospiesznego spożywania posiłków. Gazy mogą być skutkiem nietolerancji laktozy, laktozy i fruktozy. Niestety często mogą także być objawem innych chorób jak zespół jelita drażliwego.

Kto najczęściej doświadcza wzdęć?

Wzdęcia znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Kobiety skarżą się na takie dolegliwości zwłaszcza podczas miesiączki oraz tuż przed nią. Oczywiście na wzdęcia narażone są osoby nietolerujące niektórych składników pokarmowych oraz borykające się z chorobami układu pokarmowego.

Jak pozbyć się wzdęć?

Zanim rozpocznie się terapię farmakologiczną, warto spróbować naturalnych sposobów. Oto zioła na gazy, które w naturalny sposób pomogą pozbyć się wzdęć:

  • kminek — łagodzi wzdęcia i działa rozkurczowo,
  • koper włoski — wspomaga trawienie, łagodzi kolkę i bóle brzucha, ale należy pamiętać, że nie powinny go spożywać kobiety w ciąży,
  • mięta — prawdziwa królowa na wzdęcia, ma właściwości wiatropędne, usprawnia pracę jelit oraz trawienie,
  • szałwia — przeciwdziała nadmiernej fermentacji w jelitach, dzięki czemu zapobiega wzdęciom,
  • anyż — pomaga podczas nudności i wzdęć, działa rozkurczowo i łagodzi kolki.

W celu zabiegania wzdęciom należy uprawiać aktywny tryb życia oraz spożywać 4-5 niewielkich posiłków dziennie.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *