zioła na gazy

Zioła na gazy

Wzdęcia są kłopotliwym i wyjątkowo nieprzyjemnym schorzeniem, które może pojawiać się z różnych przyczyn. Warto wiedzieć, co może je powodować, jak powstają oraz u kogo najczęściej występują. Ponadto niezbędna jest także wiedza na temat tego, jak leczyć takie przypadłości i jakie zioła mogą pomóc.

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia popularnie zwane gazami to nic innego jak obecność zbyt dużej ilości gazów nagromadzonej w jelitach. Powstają one w wyniku połykania powietrza podczas jedzenia posiłków oraz procesów trawiennych zachodzących w jelitach. Objawami wzdęć jest oczywiście uwalnianie gazów o nieprzyjemnym zapachu, ucisk brzucha, bóle brzucha o charakterze kolkowym.

Przyczyny gazów

Gazy mogą być wynikiem nie tylko zbyt pospiesznego spożywania posiłków. Gazy mogą być skutkiem nietolerancji laktozy, laktozy i fruktozy. Niestety często mogą także być objawem innych chorób jak zespół jelita drażliwego.

Kto najczęściej doświadcza wzdęć?

Wzdęcia znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Kobiety skarżą się na takie dolegliwości zwłaszcza podczas miesiączki oraz tuż przed nią. Oczywiście na wzdęcia narażone są osoby nietolerujące niektórych składników pokarmowych oraz borykające się z chorobami układu pokarmowego.

Jak pozbyć się wzdęć?

Zanim rozpocznie się terapię farmakologiczną, warto spróbować naturalnych sposobów. Oto zioła na gazy, które w naturalny sposób pomogą pozbyć się wzdęć:

  • kminek — łagodzi wzdęcia i działa rozkurczowo,
  • koper włoski — wspomaga trawienie, łagodzi kolkę i bóle brzucha, ale należy pamiętać, że nie powinny go spożywać kobiety w ciąży,
  • mięta — prawdziwa królowa na wzdęcia, ma właściwości wiatropędne, usprawnia pracę jelit oraz trawienie,
  • szałwia — przeciwdziała nadmiernej fermentacji w jelitach, dzięki czemu zapobiega wzdęciom,
  • anyż — pomaga podczas nudności i wzdęć, działa rozkurczowo i łagodzi kolki.

W celu zabiegania wzdęciom należy uprawiać aktywny tryb życia oraz spożywać 4-5 niewielkich posiłków dziennie.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Kminek na gazy


kminekKminek jest przede wszystkim znany jako przyprawa o dość intensywnym smaku, jednak roślina ta kryje w sobie wiele cennych właściwości leczniczych, które mają pozytywny wpływ na kondycję naszego organizmu.

W Polsce kminek rośnie dziko, ale jest także uprawiany. Rozgałęziona łodyga osiąga wysokość od 30 do 70 cm, a znajdujące się na niej drobne kwiaty są zwykle koloru białego, choć zdarzają się także różowe.

Surowcem leczniczym kminku są jego owoce, które zawierają w sobie olejek kminkowy. Napar z kminku działa przeciwskurczowo, przede wszystkim w obrębie układu pokarmowego, bakteriobójczo, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, usprawnia procesy trawienne i wykazuje działanie wiatropędne. Stosuje się go również w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, oraz przy dolegliwościach związanych z wątrobą.
Koper włoski na gazy


KoperKoper włoski to doskonale nam znana i przede wszystkim lubiana przyprawa, która obecnie uprawiana jest na całym świecie. Oprócz świetnego smaku roślina ta posiada jednak również właściwości lecznicze, które są chętnie wykorzystywane.
Koper włoski może osiągać wysokość od jednego do dwóch metrów, a porastające go niewielkie żółte kwiatki zebrane są w baldachimy. Surowcem leczniczym tej rośliny są jej suche owoce, które jednak muszą zawierać co najmniej 4% olejku eterycznego.

Napar z kopru włoskiego stosowany jest przede wszystkim przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym, do których należą bóle brzucha, wzdęcia czy problemy z trawieniem. Oprócz tego, napar z kopru wykazuje również działanie przeciwkaszlowe oraz przeciwdrobnoustrojowe, ale można go też stosować zewnętrznie do przemywania tłustej skóry.

Co ciekawe, koper jest również składnikiem Brestfast, czyli preparatu na zwiększenie biustu, czy Sleepwell - preparatu ułatwiającego zasypianie.
Mięta pieprzowa na gazy


mietaMięta pieprzowa, nazywana również miętą lekarską, jest znana już od wieków ze swoich właściwości leczniczych. Na terenie Europy rośnie ona w stanie naturalny, a w samej Polsce jest również uprawiana.

Surowcem leczniczym w przypadku mięty pieprzowej jest jej ziele oraz liście mięty, które można suszyć, ale z których pozyskuje się też olejek miętowy, a po jego wymrażaniu również mentol. Miętę można podawać w postaci wyciągu, herbaty, nalewki czy właśnie olejku.

Szerokie zastosowanie mięty w lecznictwie wykorzystywano już w starożytności. Zioło to pomaga między innymi w leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak ból żołądka, niestrawność, nudności czy kolka jelitowa. Jest także stosowana przy chorobach wątroby oraz dróg żółciowych, łagodzi objawy zapalenia zatok, przeziębienia czy grypy, a wcieranie olejku miętowego może pomóc zmniejszyć ból migrenowy, nerwobóle oraz bóle reumatyczne.
Szałwia lekarska na gazy


szalwiaSzałwia to roślina, która znana jest nie tylko ze swoich właściwości leczniczych, ale szybko znalazła zastosowanie także jako przyprawa oraz składnik wielu kosmetyków. Rośnie zwykle na słonecznych zboczach i skałach, a okres jej kwitnienia przypada na maj oraz czerwiec.

Szałwia osiąga od 50 do 70 cm wysokości i posiada charakterystyczne fioletowo niebieskie kwiaty. Surowcem leczniczym szałwii są jej liście, które zawierają duże ilości olejku eterycznego.

Szałwia jest stosowana przez kobiety karmiące piersią, które mają problem ze zbyt dużą ilością pokarmu, pomaga też regulować obfite miesiączki i zmniejsza towarzyszący im ból, oraz łagodzi niektóre objawy towarzyszące menopauzie. Herbatka szałwiowa ułatwia trawienie, leczy niestrawność oraz wzdęcia, a także obniża poziom cukru we krwi. Szałwia działa również antyseptycznie i grzybobójczo.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *